Home Osobní rozvoj Jak meditovat – krok za krokem
Jak meditovat – krok za krokem

Jak meditovat – krok za krokem

2.51K
0

Meditace neodmyslitelně patří ke zklidňování mysli i duše. A od počátku neplatí dogma, které tvrdilo, že meditace je součástí praktikování náboženství. Ne, je to péče o to nehmatatelné v nás – péče o duši tak, aby vysvitla a souzněla s naším tělem.

Jako meditaci rozumíme různé praktiky prohlubování soustředění. Jejím cílem je zklidnění mysli i těla. Je to jakési odpoutání se od sebe sama a v momentech toho nejvyššího zklidnění mysli (jakého jsme v momentální situaci schopni), dosáhnout určitého vhledu. Vhledem rozumíme nazírání nějaké situace nebo života objektivně, v klidu, tak nějak v odosobnění a bez emocí. Může jít o vhled týkající se osobní situace, nebo obecný – životní.

Pestrý výběr

Meditací existuje nepřeberné množství, stejně tak jako je nepřeberně způsobů jak meditovat. Mezi meditace se řadí i modlitby, zpívání manter a afirmování s vizualizací. Meditací může být i váš tvořivý projev, při němž dokážete úplně zapomenout na okolní svět – tanec, zpěv, cvičení, turistika, chůze v přírodě, malba, kresba, fotografování, sochaření nebo výroba keramiky, šperků, pletní, drhání, atp.

V podstatě cokoli, co vás baví a odvede od vnějšího světa, shonu a dokážete se do této činnosti ponořit a vychutnat si ji. A k meditaci bych rovněž přidala denní rozmýšlení, přemítání, představy a snění. I to je způsob, jak se také dá meditovat.

Prodýchejte!

Zde má každý na výběr, co mu nejlépe sedí – dle povahy, nátury, anebo momentálního psychického rozpoložení. K tomu jen nutno dodat, že meditovat bychom neměli nikdy, když jsme rozzlobeni, rozrušeni nebo jinak emočně rozladěni. Zcela jistě bychom nedosáhli správného zklidnění. Pokud se nám něco takového stane, ideálním způsobem uklidnění je prodýchávání – soustavné a soustředěné hluboké nádechy a výdechy. V případech krajní nouze pomáhá i sklenka studené vody. A pak opět prodýchat. A jakmile se zklidníme, můžeme meditaci začít praktikovat.

Druhy meditací

Nebudu se zde rozepisovat o tom, která kdy která vznikla, a která škola či filozofický směr ji vynalezl a praktikoval. To je pro samotnou meditaci nepodstatné (tedy pokud nestudujete přímo některé filozofické učení – k tomu vám dopomohou lépe odborné knihy).

  • Meditace zklidnění mysli – patří k tzv. pokojné meditaci, která rozvíjí klidnou mysl. Je to hluboké soustředění se na jeden bod – dech, hřebík ve zdi, tečku, plamen svíčky.
  • Meditace vhledu – je meditací, která rozvíjí vhled do podstaty mysli. Je to tzv. analytická meditace, nebo též meditace pronikavého vidění. Při ní se obracíme do nitra sebe sama, do hlavy, do srdce, hrudi, nohou, některé čakry.
  • Meditace s Mandalou – mandala je obrazec, který lze považovat za nadkulturní symbol jednoty a rovnováhy. V mnoha národech je odpradávna používána jako prostředek sloužící ke zklidnění mysli a zvnitřnění se, které nastává při její tvorbě a soustředění se na ni.
  • Meditace s Mantrou – spadá do transcendentálních meditací, a spočívá ve zklidnění mysli pomocí zpěvu a speciálních zvuků manter. Je to i dechové cvičení, jelikož se zpěvem jsou spjaty správné nádechy i výdechy mezi zpěvem.
  • Meditace Osho – je meditací mistra Osho, a je to fyzické cvičení vedoucí k vnitřní koncentraci. Cvičení trvá hodinu a je členěno do pěti fází, které doprovází hudba. Osho k meditaci používal mnohé (pro učence, mistry a guru kdysi nezvyklé metody), třeba i smích. Dnes smích prožívá boom v józe – jako jóga smíchu.
  • A mnohé další, mezi něž řadíme zmíněné tvořivé činnosti.

 Jak meditovat – krok za krokem

  • Meditujte denně, nejlépe ráno nebo večer.
  • Vyhraďte si určitý čas na meditaci (10 – 30 minut).
  • Vytvořte si pro meditaci vhodné prostředí – meditujte sami a v klidu, zapalte si svíčky, tyčinku, aromalampu (vůně pomáhají), pusťte si tichou relaxační hudbu (sluch je součástí meditačního rituálu).
  • Meditujte očištění (po koupeli, sprše).
  • Vždy v čistém a ideálně světlém oděvu.
  • Správně dýchejte – 3-5x hluboce a vědomě nadechujte a vydechujte, pak dech zklidněte na co nejpomalejší.
  • Pokaždé, když se nadechujete, snažte se evokovat si mír a pohodu, při výdechu to, že vypouštíte z těla neklid a škodliviny.
  • Nikdy neusedejte k meditaci rozrušení a neklidní nebo s jinými negativními emocemi.
  • Meditujte uvolněně a opravdově, zvýšíte tak potenciál meditace samotné.
  • Vždy meditaci praktikujte se vzpřímenou páteří a v pro vás pohodlné poloze (v tureckém sedu, v lotosovém sedu, ležmo, stojmo, vkleče, vsedě na židli), tedy tak abyste meditaci v této jedné poloze zvládli.

Něco navíc – dva tipy jednoduchých meditací

Meditace dechu

  • Připravte si vhodné prostředí (viz text jak správně meditovat).
  • Meditace spočívá ve sledování vlastního dechu.
  • Správně dýchejte – 3-5x hluboce a vědomě nadechujte a vydechujte, třeba i vícekráte, až se vám dech povede zklidnit na co nejpomalejší.
  • Pokaždé, když se nadechujete, snažte se navodit si pohodu, při nádechu si představujte, že vdechujete pozitivní náladu, svěžest a energii, při výdechu naopak, že vypouštíte z těla negativní.
  • Zaposlouchejte se do svého dechu, snažte se nevnímat nic jiného než nádechy a výdechy. Nic víc nemusíte.

Meditace na plamen svíčky

  • Připravte si vhodné prostředí.
  • Svíčku si dejte před sebe na podložku do výše očí, do takové vzdálenosti, v níž ji vaše oči uvidí ostře.
  • Vydýchejte se, zklidněte dech, a pak se již soustřeďte jen na plamen svíčky.
  • Nechte myšlenky plynout a nevěnujte jim pozornost.

 

Tak jako se životem samotným, tak i s meditací se úzce pojí dech. Správné dýchání v meditaci hraje klíčovou roli. Slouží zde ke zklidnění těla, ducha a celkového navození vnitřního klidu. Jak správně dýchat čtěte ve článku S dechem na štíru. Po tomto dýchacím cviku lze velmi dobře provádět nejen meditace ve všech podobách. Zkusíte to?

 

Pavla Jelínková

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.