Home Osobní rozvoj Zdraví Nedoceněné zdraví z přírody
Nedoceněné zdraví z přírody
0

Nedoceněné zdraví z přírody

284
0

Zdraví je lidská deviza, jíž si často začneme vážit, až když s ní máme nějaké problémy a řešíme akutní zdravotní obtíže. Co s tím?

Jednou z možností jak si pomoci a podpořit svůj organismus a jeho vitalitu, jsou přírodní zdroje. Mezi ně odedávna patří bylinky. A používání bylinek k léčení, podpoře organismu a navýšení jeho energie, je staré jako lidstvo samo. Také je od nepaměti opředeno mnoha mýty, magií a mystičnem. Byly to přírodní prostředky spojované s čarováním a čarodějnicemi. Ale bylinky však nepomáhají jen zdraví – jak fyzickému, tak duševnímu, ale i v kuchyni, kosmetice a při domácím úklidu. Tak proč nevyužít toto přírodní bohatství a jaksi stále nedoceněné zdraví z přírody?

Jak na to?

Byliny byly součástí jídelníčku již odpradávna. Naše babičky bez nich mnohá jídla považovaly za neúplná. A tak proč si nedopřát nejen potěchu oka (i nosu) z jejich zeleného půvabu a vůní, ale využít je i v kuchyni a pro zdraví.

Byliny nabízejí již předpěstované v malých květináčích mnohé markety, a nejen ty hobby charakteru. A tak pořízení bylinek nebylo nikdy jednodušší. Není nutno začínat zdlouhavě od semínek, ale postačí zakoupit již malou rostlinku, která v řádu korun vyjde do padesátikoruny.   Tu si doma přesadíme pěkně do truhlíku, květináče nebo bylinkového hrnce. Byliny jsou vcelku nenáročné na pěstování, hodně odolné a beze zbytku všechny mají příjemné aroma a léčivé účinky, protože obsahují mnoho výživných látek – ať už jsou to vitamíny, minerální látky, stopové prvky nebo silice. Používají se nejvíce čerstvé, a sušené, a někdy mleté ve formě prášku.

 

Zelená radost, aneb vypěstuj si sám

Ideálním místem k umístění bylinek je kuchyňský parapet, kde k nim máme v případě potřeby jednoduchý a rychlý přístup. Pokud je okno směrováno na jižní stranu, mělo by mít možnost stínění (žaluziemi, roletou nebo závěsem), aby se nám v poledním prudkém slunci bylinky nespálily a zbytečně neusychaly. Pěstujeme li jen malé rostlinky bylinek, využíváme je především čerstvé. Bylinky zastřiháváme průběžně, a to těsně pod lístky a ty používáme. Ideálně je stříháme je na malinké kousky přímo do pokrmu, nebo čajítka, anebo drtíme v hmoždíři. Bylinky nekrájíme. Přicházeli bychom o užitečné silice a šťávu z nich.

 

Do zásoby

Máme li tedy nadbytek, bylinky usušíme nebo zamrazíme. K sušení je nejvhodnější rám s napnutým kusem jemného pletiva či sítě, který lze doma snadno vyrobit. Ten dovolí proudění vzduchu i pod bylinkami. Je praktický také pro účelné přenášení. Další možností jsou noviny nebo dobře poslouží i tvrdý karton z papírové krabice. Byliny sušíme pomalu a ve stínu, bez přímého slunečního světla a nikdy ne teplem trouby nebo přímotopu. Sušené uchováváme nejlépe v skleněných dózách se zabroušeným víčkem a popiskou někde na polici v kuchyni.

Zamrazit lze bylinky velmi efektivně ve tvořítku na led. Do každého dílku nastříháme nadrobno bylinku, opatrně zalijeme vodou a uložíme do mrazničky. Až se vytvoří na dílcích ledová krusta, ještě celé tvořítko s bylinkovými kostkami zabalíme do mikrotenového sáčku s popiskou, abychom uchovali i vůni byliny. V případě potřeby tak máme po ruce vždy „bylinkové“ kostky, které jednoduše v potřebném množství z tvořítka odebereme a vhodíme zamrazené přímo do připravovaného pokrmu, či léčebného odvaru, čaje, lázně, atp. Kostky lze je také použít i k výrobě tinktury, sirupů a likérů.

 

Nedoceněné zdraví z přírody

Co nám z toho vyplývá? Že pěstovat bylinky je prospěšné pro podporu zdraví a životního elánu, i lepší chuť pokrmů. A tak vám dnes představím první, jaksi královskou bylinku, a k ní přidám ještě tři další byliny. Mohu jen doporučit, jejich pěstováními uděláte radost a užíváním nic nezkazíte, naopak můžete si jen pomoci. A pokud nejste „na kytky“, nevadí, tyto byliny jsou v současnosti k mání jak v lékárnách, tak v mnoha jiných obchodech – od bylinkářství, přes obchůdky zdravé výživy až po supermarkety. Každopádně tady bych volila koupi spíše ve specializovaném obchůdku, kde máte (třeba za vyšší cenu) jistotu kvalitního produktu.

 

Seznamte se – to je bazalka (Ocimum basalikum)

Kořenitou vůní se podobná trochu hřebíčku, je výbornou ingrediencí do těstovin, omáček, polévek, paštik, dušených mas, drůbeže, ryb i do salátů, vaječných a sýrových pokrmů. K přípravě masa se hodí sušená, k nakládání zeleniny pak celé suché nedrcené stonky. Přidáváme ji nejlépe až na závěr do hotového jídla.

Bazalka potřebuje dostatek vody, tepla a světla, proto jí je nejlépe v umělohmotném květináči či truhlíku (keramické a hliněné jí ubírají vodu). Zhruba co dva dny ji hojně zaléváme. Když nenecháme bazalku vykvést (a zastřiháváme ji před květem) bude košatější.

 

Bazalka jako lék

Bazalka jako léčivka nám pomůže v případech, kdy nás trápí nějaké bolesti – hlavy, krku, očí. Mimoto zlepšuje trávení, tlumí nadýmání, podporuje při úporném kašli vykašlávání, pomáhá ke správné funkci ledvin a ulevuje nervům – podporuje dobrou náladu. A tak čaj z listů bazalky můžeme dobře využít nejen doma, ale i pro lepší fungování v práci, péči o rodinu, nákupech. Prostě při všech těch pracovních povinnostech, které každodenně zdoláváme.

 

Neskutečná petržel (Petroselinum sativum)

Ano, i ta patří k bylinkám. Je totiž nejen zdravou zeleninou, ale i dobrou bylinkou. U petržele známe odrůdu kadeřavou a hladkou, ta druhá je chuťově výraznější než kadeřávek. Petrželka je nenáročná na pěstování, postačí ji pouze 2-3 x týdně zalít a pravidelně sestřihávat. Lze ji používat čerstvou, usušit nebo zamrazit.

Jako léčivka (sypaná na chléb, v pomazánce, polévce, ale nejvíce v čaji či odvaru) podporuje imunitu organismu a jeho odolnost (což je nyní v zimním období dobré vědět a využít), navýší vám velmi podstatně elán a energii (což se zase hodí do práce, vánočnímu úklidu a pečení), ale nejen dámy, ale i pánové zbystřete – petrželka podporuje potenci a pohlavní svěžest!

 

Skvělá pažitka (Allium schoenoprasum)

Další potravinová bylinka, která kdysi byla jen planě rostoucí, s charakteristickou chutí i vůní cibule. Hodí se skvěle do kuchyně i k regeneraci a léčbě. Pažitka má velmi pestré využití – na studenou kuchyni, saláty, polévky, omelety, pomazánky s tvarohem a máslem. Pažitku nesušíme, používáme ji jen čerstvou a tepelně nezpracovanou. Tak by totiž ztratila železo, vitamín C, B, bílkoviny i své jedinečné aroma.

Hodí se k podpoře imunity, vitality a navýšení odolnosti organismu a podporuje svěží vzhled – pleti, očí, zubů. Cítíte li se unaveni (třeba v práci, nebo domácích povinnostech, stačí chléb s máslem, hustě posypaný pažitkou. A uvidíte, že účinek se dostaví během půl hodinky. Už jen ten pocti, že pro sebe něco děláte, je velmi dobré placebo J.  A malý design tip: pažitka vypadá velmi pěkně ve váze, obzvláště rozkvetlá. Třeba by pěkně dozdobila bydlení v těchto chladných dnech? Co říkáte? A seženete ji v každém supermarketu!

 

Svěží máta (Menta piperita)

Mentolově aromatická bylinka, která netradičně lahodně vyzní v luštěninách, rizotu a mrkvových pokrmech. Patří k vytrvalým bylinám, a můžeme ji v kuchyni použít i jako koření – čerstvé a mladé listy jsou výborné do salátů, likérů, moučníků, ale i k pečenému masu a do jeho marinád.

U nás se nejvíce pěstuje právě máta peprná, které se dobře daří na teplém, slunném místě a v lehčí půdě. Pozor! Pěstujte ji odděleně od ostatních bylin, ne společně v truhlíku. Máta má tendenci svými rozpínavými kořeny ostatní bylinky utlačovat a jim se pak příliš nedaří

Žvýkání čerstvé máty či výplachy úst odvarem (z čerstvé i sušené), pomohou k vonnému dechu, čaj pro změnu účinkuje na žaludeční a žlučové obtíže, rovněž je skvělý na tlumení křečí všeho druhu. Díky obsahu silic, hořčin a tříslovin má máte celkově dezinfekční a mírně svíravý účinek, proto je vhodná také k inhalacím u rýmy nebo kloktání při bolestech v krku. A pro krásnou pleť si ji dejte do koupele, výborně řeší kožní problémy. Koupele prospívají i při pohybových bolestech revmatického či neurologického původu.

 

Bylinkoví adepti

Bylo by ještě mnoho dalších „bylinkových“ adeptů na přetřes, proto příště pokračujeme v bylinkové jízdě. Bylinek je nespočet a jsou úžasným prostředkem na mnohé neduhy i povzbuzením těla i ducha. Nemusí tedy být pouze zelenou okrasou zahrádek, balkonů a parapetů oken. Mohou být i skvělou ingrediencí do připravovaných pokrmů, ale i výborným prostředkem na některé zdravotní problémy, případně jejich prevenci.

A co vy, co využíváte pro své zdraví? Někdy stačí něco tak samozřejmého jako dech.

Anebo neuvěřitelná síla stromů, případně se vyvarovat příznaků únavy, abychom nevyhořeli, a mít se rádi tací, jací jsme. Rozpoznat co je pro nás dobré a relaxovat, třeba meditací.

 

Pavla Jelínková27

www.zitnejenprezivat.cz

Jak Vás článek zaujal? Napište nám Váš názor dolů do komentářů.

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.