Výhody spolupráce aneb Nemusíte být na všechno sami
Někteří z nás mají tendenci být příliš velkými individualisty, takzvanými „vlky samotáři“ a spolupráce jim nic neříká. Může to být povahou, ale i například neblahými zkušenostmi z dřívějška, kdy jste někomu svěřili důležitý úkol a on vás zklamal. Zkrátka postoj ve smyslu „všechno si udělám sám za každou cenu, protože ostatní to stejně zbabraj“.
Je to častý jev, který se týká mnoha z nás. Když člověk začíná s vlastním podnikáním, často mu nic jiného nezbývá, ale pokud toto provozujete i v situaci, kdybyste dávno nemuseli, zamyslete se nad následujícími body. Jaké jsou výhody spolupráce?
Víc hlav víc ví
Temným zákoutím vlků samotářů je jejich omezený úhel pohledu na věc. Ať jste kdokoli, vždy vidíte svět, věci, lidi i události skrze váš vlastní filtr – a i kdybyste byli nejobjektivnější člověk na zemi, přesto nebudete vidět všechno.
Vždy se proto hodí mít kolem sebe víc lidí, protože každý vidí svět trochu jinak a může vyzdvihnout něco, co byste sami předtím nedokázali zaregistrovat. Tímto způsobem můžete zajít mnohem dál, než kdy sami, protože v týmu si vzájemně můžete pomáhat sundávat klapky z očí. Taková spolupráce se může opravdu hodit.
„Je tolik nejlepších cest, kolik je tvořivých lidí.“ David Schwarz
Nikdo nedokáže všechno na světě
Však ani Harry Potter by to nezvládl, nemít kolem sebe Rona s Hermionou, Brumbála nebo Hagrida, a zrovna tak Frodo Pytlík měl kolem sebe celé společenstvo prstenu, ač byl sám hlavním hrdinou příběhu. Michael Jordan by toho bez Pippena s Rodmanem také tolik nevyhrál a dokonce ani Hašek nám zlato v Naganu 1998 nevychytal bez pomoci. Spolupráce byla pro ně základním kamenem jejich úspěchu.
Snaha zastat co nejvíce rolí nás nepřirozeně odvádí od našeho hlavního úkolu, smyslu, vášně a poslání. Pokud se ke své profesi snažíte zastávat i marketing, reklamu, grafiku, komunikaci, účetnictví, medializaci a tak dále, nezbude vám mnoho sil ani času na vývoj a tvorbu vašeho záměru či poskytování služby. A co hůř, budete tolik rozlítaní, že vám to vezme elán a chuť do práce, kterou jste jinak měli rádi.
Právě zde přichází vhod spolupráce a vést vlastní tým. Nemusí to být hned zaměstnanci nebo kolegové, můžete outsourcingem spolupracovat na dálku s lidmi na volné noze. Pokud na to nebudete mít dostatek finančních prostředků, vždy se dá dohodnout i jinak – například vzájemná výpomoc v tom, co sami dovedete. Tzv. bárter.
Proto si sami rozvrhněte, které svoje aktivity a schopnosti k vašemu záměru potřebujete nejvíce, a zbytek se snažte delegovat na vaše spolupracovníky. Nesnažte se být na všechno sami, když nemusíte – jdete tím sami proti sobě.
A pokud si nebudete jistí, jaká je pro vás ta nejlepší role v rámci vašeho úsilí, mohl by vám v tom pomoct následující článek o 8 druzích lidské inteligence.
David Zonyga
autor Pohádek Nový Věk