Polibky v lidském organismu vyvolávají doslova záplavu pozitivních reakcí! Udává se, že líbání znali už v pravěku, kdy se tvorové při setkávání olizovali, čímž si vybírali partnera, aby s ním následně mohli mít pohlavní styk.
Podle Sigmunda Freuda a jeho následovníků má líbání přímou souvislost s pocity, které prožíváme jako kojenci při sání mléka z matčiných ňader. Protože jde o nejranější slastný pocit, je mimořádně silný.
Líbání je všelék
Líbání je hlavně výrazem touhy a symbolem lásky, je to příjemná činnost, které nechce být nikdo ušetřen. A navíc je líbání velmi prospěšné našemu zdraví. Zvyšuje tlukot srdce a tím přispívá ke snižování vysokého krevního tlaku, působí proti obtížím s krevním oběhem, zlepšuje hodnoty cholesterolu i působí proti zubnímu kazu a plaku. Líbání delší než 10 minut je lékem na sennou rýmu, snižuje odumírání mozkových buněk, tlumí bolest a zvyšuje imunitu.
Polibek, ač v sobě neobsahuje žádné uklidňující látky, také pomáhá snižovat stres. Látky, které mají na svědomí snižování stresu, jsou produkovány mozkem pouze při dlouhém a vášnivém polibku, tedy ten, kdo opravdu miluje a opravdu se vášnivě líbá, je člověk, který se nemusí stresu bát. Kdybyste si však řekli, že se budete líbat kvůli tomu, abyste nebyli vystresovaní, prostě nepochodíte. Takže líbejte svou drahou polovičku opravdu vášnivě dlouze a vroucně a nelíbejte se s lidmi, které nemilujete. Jedinou vadu má tento zázračný lék a to tu, že jej nedostanete v žádné lékárně a nepředepíše Vám jej žádný lékař!!!
Hluboký emoční zážitek
Vědci se neumí sjednotit v názoru, do jaké míry je líbání naučené a do jaké míry jde o instinktivní chování. Jisté však je, že lidé při líbání přece jen pociťují hlubší prožitky emocí a spojují se s celou řadou odezev organismu na úrovni fyziologické či emocionální. Na psychologické rovině, líbání někoho, koho políbit chceme, vede k silnějším projevům připoutání a citu. Líbání má však i svůj sociální rámec. V západních zemích se lidé zvyknou líbat víc a nestydí se za tento projev na veřejnosti, u jiných národů je polibek něčím neveřejným a čistě soukromou záležitostí.
Květen a červenec
Polibek je prostě skvělý způsob, jak vyjádřit pocity a emoce. První máj – lásky čas, není den v roce, který by se víc hodil pro romantický polibek. Říká se, že polibek pod rozkvetlým stromem přinese ženě krásu a přitažlivost na celý příští rok. A šestého července si to můžete zopakovat znovu, je totiž Mezinárodní den líbání. Nedopusťte ale, aby Vaše hezké polibky a objímání s prvním květnem a šestým červencem skončily. Podle vědců čtyři polibky či objetí denně pomáhají udržet kvalitní vztah i po několik desetiletí.
Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.Karel Hynek Mácha
Pokud hluboké emoční zážitky prožíváte, přečtěte si i článek Milostný vztah na pracovišti.