Proměna v nerda
Bill Gates jednou řekl: „Buďte k nerdům milí, jednou pro ně budete pracovat.“ V mnoha směrech je to pravda: nerdi hýbou světem, pokud ho dokonce neřídí. Nerd je někdo, kdo je tak fascinován kvantovou mechanikou nebo přerušovanou rovnováhou, že dokáže úplně zapomenout na to, co se děje v přítomnosti. Nerd je někdo, komu záleží na interpunkci, protože jsou to pravidla, která je třeba dodržovat, která usnadňují komunikaci. Přesto je ale každý nerd jiný.
Buďte sami sebou..
Chovejte se tak, jak to umíte nejlépe a jak Vám to nejlépe sedí. Nerdi jsou excentrikové, protože každý z nich je jedinečný. Milujte svůj život a užívejte si každou chvíli, protože jste sami pánem svého času. Pokud potřebujete inspiraci, přečtěte si něco o slavných nerdech z historie. Zde je několik lidí, kteří byli považováni za „nerdy“ a dělali si jen to, co sami chtěli:
Thomas Edison trávil 18 hodin denně hraním s elektronikou v době, kdy elektřina byla teprve objevena. Vynalezl žárovku, fonograf, alkalickou baterii a elektrický pohon a také tisíce jiných patentů a to vše v době, kdy jeho počiny byly pro ostatní lidi nepochopitelné a tajemné. Edison byl tedy skutečný nerd.
Alan Turing je dalším slavným nerdem. Napůl hrdina a napůl obětní beránek pomohl rozluštit nacistický kód Enigma a také se účastnil vývoje prvních počítačů 20. století. Navzdory svým objevům byl později britskou vládou pronásledován za svoji homosexualitu a byl nucen chodit na injekce, které měly neutralizovat jeho libido. Nedlouho po svém soudu spáchal sebevraždu.
Najděte si obor nebo oblast, do které se ponoříte..
Nemusí jít zrovna o vědu, i když se zjistilo, že stále více autistických lidí (kteří jsou často nerdi) dělá vědu, technologii, inženýrství a matematiku (tedy přírodní vědy). Naučte se toho o svém oboru co nejvíce a zapamatujte si znalosti, které budete moci využít později.
Neustále něco zpochybňujte..
Nerdi jsou proslulí svojí schopností zpochybnit každou informaci, která se k nim dostane, nebo se snažit pochopit její logiku. Pokud chcete být nerdem, musíte neustále toužit po vzdělání. Musíte zpochybňovat kvalitu, zdroj a využitelnost všech informací, které se k Vám dostanou.
Nedůvěřujte informacím jen proto, že pocházejí z autoritativního zdroje. Nerdi vědí, že autority mohou někdy schválně poskytovat zavádějící nebo mylné informace, protože mají tu moc. Rozdíl mezi nerdem a plebejcem je v tom, že nerd si všechny údaje kontroluje, zatímco plebejec přijímá jak informace, tak propagandu s otevřenou náručí.
Dostaňte se věcem na kloub. Nerd rozumí každé otázce, nespoléhá se na zapamatování informací, ale spíše na porozumění konceptu. Pokud se Vás nerd zeptá „proč je nebe modré?“ a Vy mu odpovíte „protože molekuly ve vzduchu odrážejí modrou barvu více, než červenou,“ hned se zeptá na to, proč paprsky odrážejí modré světlo více, než červené. Bude se ptát tak dlouho, dokud se nedostane k něčemu, čemu už dobře rozumí.
Hrajte si s detaily..
Detaily jsou ďábelské, ale to neznamená, že na ně můžete zapomínat (to říkával Vladimir Nabokov svým studentům). Nerdi preferují konkrétní detaily místo obecných tvrzení, protože detaily si mohou snadněji zkontrolovat. Nerda zajímá hlavně to, aby měl pravdu, takže s pomocí detailů poznávají realitu.
Není tedy divu, že se nerdi často zabývají přírodními vědami: přírodní vědy se opírají pouze o fakta a procesy, které se odehrávají v přírodě, zatímco jiné vědní obory postrádají objektivitu a možnost přesného měření výsledků.
Zaměřte se na nějakou šedou zónu..
Nejde o radu v oblékání, ale o způsob myšlení. Nerdi jsou schopni vidět šedou tam, kde ostatní lidé vidí jen černou a bílou. Je to proto, že nerdi umí zvážit všechna pro a proti, srovnat proměnné a orientovat se v argumentaci. Umí zpochybnit i svůj vlastní názor a zaměřit se pouze na fakta. Někdy se zdá, že jsou rozpolcení a kmitají sem a tam mezi dvěma stranami a hádají se sami se sebou. Ve skutečnosti si ale dávají dohromady informace a čekají, až dojdou nějakého závěru na základě faktů.
Existuje několik vědeckých/filozofických teorií, ke kterým se nerdi často hlásí. Uděláte dobře, když se s nimi seznámíte.
Změna paradigmatu Thomase Kuhna: Období „normální vědy“ střídají období „revoluční vědy“, kterým se říká změny paradigmat a o kterých se ve vědeckých kruzích zapáleně diskutuje (mapuje, extrapoluje, formuje atd.). Pro nerdy jsou změny paradigmat úplně novou oblastí zájmu.
Neúplnost Kurta Godela: Je nemožné dosáhnout konzistence a úplnosti uvnitř formálního logického systému. Jinými slovy, všechny konzistentní axiomatické formulace číselných teorií zahrnují neurčitelné předpoklady (základní elementy v matematice zahrnují přímku, úsečku, rovinu a prostor, které jsou základy definic pro další pole matematiky).
Tak co, myslíte si, že jste tak trochu nerd, nebo byste jím chtěli aspoň na chvíli být či se stát?
Změna je život, ale o tom se můžete dočíst v dalším článku Změna je život.