Dokáže myšlenková mapa pomoci v byznysu?
Zcela určitě! Podpoří totiž plastické myšlení a rozvine vám nové úhly pohledu na problémy, které ve svém podnikání řešíte. Lépe zanalyzujete problémy a účinněji naleznete řešení. Myšlenkové mapy ale nemusíte tvořit pouze ve svém podnikání. Dovednosti při skládání a tvoření map můžete cvičit i na běžných situacích ve svém životě: ve vztazích a rodině. Tam všude se skrývá potenciál k tomuto rozvrstvenému odkrývání problémů.
Chci mít cíl!
Chceme napsat knihu? Potom si musíme všechno dobře rozmyslet. A rozkreslení do mapy vám pomůže vidět své šance, ale i nálož práce, která vás čeká, komplexněji. Jakou knihu, o čem? Proč ji napsat? Jak ji zpeněžit, jak udělat marketing, kde ji prodávat, na jaké čtenáře cílit. A v neposlední řadě také projekt vyhodnotit podle možných výnosů, nákladů a svých časových i personálních možností. Důležitý je ale cíl. Ve vaší mapě bude jako maják!
Je to hra a je to přirozené!
Při kreslení se automaticky propojují hemisféry, takže když kreslíme, tak si také u toho zároveň lépe pamatujeme. Proto si při nudných poradách kreslíme panáčky nebo kytičky na okraj papíru. Zkuste si v tu chvíli uvědomit své vnímání. Vnímáte soustředěněji a víc vám toho zůstane v hlavě. Lépe zafixováno. Více motivováno. Budí se emoce a jak známo, emoce vede do akce. Zároveň to přináší pocit radosti a uvolnění.
Při podnikání jsou důležité vize
Nemusí to být jednotlivý cíl, ale celý soubor cílů nebo jen pocit, kterého chceme u podnikání dosáhnout. Myšlenkové mapy jsou pro takovou cestu vzhůru ideální. Udělejte si také tabuli svých snů: Nalepte si na papír motivační obrázky, dejte si na stůl zlatou cihličku, cokoliv, o co když jen letmo pohledem zavadíte, okamžitě vám v hlavě naskočí celý motivační proces, pocit. Celá myšlenková mapa. Nakreslete si, jak prodáte své schopnosti.
Jak začít s myšlenkovou mapou?
Řešíte problém, napadne vás myšlenka. Tu si prostě napište třeba na papír. Existují i softwarové programy, ale pro začátek si určitě vystačíte s klasikou: tužkou a papírem. Myšlenka, napadne vás podmyšlenka. Dopište ji, rozvětvete myšlenku do podmyšlenek. Rozvětvujte každou další.
Napadne vás nesouvislá myšlenka – i tu napište stranou. Může se později hodit.
Hlavní myšlenka se nám už v tuto chvíli rozpadá na několik dalších. Ty rozvíjíme dále.
Pište body, klíčová slova, trsy slov
Pište jenom body, abyste rozuměli tomu, co v krátké myšlence je. Nesnažte se o celá souvětí, ztratíte se v tom a uteče vám hlavní myšlenka. Lidský mozek si lépe pamatuje heslovitě, v obrazech. Trsy slov jsou pro tento účel ideální.
A také barvy jsou dobrou pomůckou!
Myšlenková mapa je takovým plastickým obrazem našeho plánu, není lineární jako prosté poznámky typu „za prvé, za druhé, za á, za cé“ a my ji tedy i lépe vnímáme. Rozvětvené myšlenky doplněné rozdvojkami, cestičkami, šipkami či obrázky lépe utkví v paměti a především pochopíme logiku věci a problému. Zkuste si, jestli vám vyhovují barvy, barevné šrafování, obrázky, zvýrazňování.
Myšlenková mapa zabere čas, ale přináší výhody plynoucí z přirozeného myšlení člověka
Mezi ty třeba patří:
- Jednoduchá analýza problému
- Návrhy řešení
- Možnost se k problému vracet a mapu košatit, opravovat, aktualizovat
- V každé situaci nám zůstávají k dispozici základní data, od kterých se můžeme odrazit.
Aneb, je lépe strávit čas ostřením pily, než spěchat nebo být líní, a řezat tupou pilou.
Jakým způsobem pracují při tvorbě myšlenkových map vaše mozkové hemisféry si můžete přečíst v článku Levo a pravostranné myšlení při tvorbě myšlenkové mapy
Renata Petříčková