Nejčastější předsudky o podnikání na volné noze
Podnikání na volné noze je obestřeno spoustou protikladů a předsudků. Může mít příchuť tvůrčí svobody a tučných výdělků, anebo taky bídy s nouzí. Jenže opravdu chcete prosedět roky v cizí kanceláři? Nebojte se vykročit do neznáma a předsudky nechte stranou. Odhalíme vám, jaké jsou ty nejčastější z nich a proč si z nich nedělat těžkou hlavu.
Začátky jsou vždy těžké
V případě freelancingu je to přesně naopak, vlastně není nic jednoduššího než začít podnikat jako freelancer. Můžete začít okamžitě, s příjmy vám poradí účetní (jednorázové příjmy můžete legalizovat a danit přes pracovní dohody, smlouvy o dílo nebo autorské honoráře), a pokud vám prvních několik zakázek vyjde, začnete podnikat formálně. Není nutné dělat dlouhodobé plány nebo si komplikovat život náhlými změnami. Studujete? Pokračujte v tom. Jste zaměstnaný? Nedávejte výpověď. Práce freelancera nutně neznamená, že musíte svůj dosavadní život kompletně změnit.
Potřebujete peníze na rozjezd
Ve skutečnosti žádný velký finanční obnos k rozjezdu podnikání na volné noze nepotřebujete. Vystačíte si s málem, tedy pracovním koutem, počítačem, mobilním telefonem, svými znalostmi, časem a odhodláním. Za mě doporučuji i diář, sadu propisek a kvalitní kávovar. Kapitálová nenáročnost je pro podnikání na volné noze typická, výjimkou jsou snad pouze řemeslné obory. Navíc pokud jste zároveň zaměstnanec, měsíční příjem máte jistý (zejména ve státní sféře), čehož můžete využít ke svému sebevzdělávání. Nešetřete na odborných kurzech a literatuře.
Budete mít málo peněz
Budete mít tolik peněz, kolik si jich dokážete vydělat, což platí pro freelencery i klasické zaměstnance. Rozpětí výdělků na volné noze je poměrně velké, ti nejšikovnější si dokážou vydělat až 100 tisíc za měsíc, což zrovna není zanedbatelná částka. Nicméně mnohem důležitější je, že freelancer může ze své práce těžit v budoucnu, což pro zaměstnance neplatí. Nezávislý profesionál má nárok například na licence ke svým autorským dílům, patenty, výrobní postupy, své know-how atd. Je schopen vytvořit si tzv. pasivní příjem.
Žijete v nejistotě a stresu
V nejistotě a stresu se může ocitnout kdokoliv z nás bez ohledu na to, jestli podniká na vlastní noze nebo je zaměstnaný. Na druhou stranu je pravda, že podnikání v jakékoliv podobě bývá rizikovější než zaměstnání, ale rizikům v podnikání je možné předcházet. Ze všeho nejdůležitější je vytvoření finanční rezervy, která zaručuje, že i kdyby přišla okurková sezóna nebo jakákoliv nepředvídatelná událost, pokryjete své životní náklady. Pokud si vše důkladně promyslíte, není důvod se stresovat. Věřte, že časem se míra stresu ustálí na přijatelné hladině.
Jste odříznutí od světa
Jestliže pracujete převážně doma na počítači, pak ve srovnání s klasickým zaměstnancem můžete působit jako trosečník na opuštěném ostrově. Jenže samota byla vaše volba, a pokud budete potřebovat jít mezi lidi a načerpat inspiraci, není nic jednoduššího než se vydat do některého z coworkingového centra, kde zaručeně potkáte podobně smýšlející profesionály a lidi z oboru. Výhodou práce na volné noze je, že můžete kdykoliv změnit prostředí a jít pracovat do kavárny nebo třeba odjet s notebookem k moři a pracovat z pláže.
Pracujete nonstop
Zaměstnanec má pevně stavenou pracovní dobu, volné víkendy (samozřejmě ne všichni), kdežto freelancer může skutečně pracovat bez omezení. Ovšem to, jak moc je freelancer pracovně vytížený si rozhoduje on sám – buď ho práce baví a chce pracovat od nevidím do nevidím, nebo si nedokáže správně zorganizovat čas. Pro každého profesionála na volné noze je důležité, aby si nastavil režim. I když v počátcích si většina freelancerů svou „svobodu“ užívá, nakonec se stejně vrátí k pevné pracovní době a nepracují pořád, ale o tom více v článku Freelanceři a ranní vstávání.
Linda Tomsa Kalašová