Pro mnohé je NLP (neurolingvistické programování) manipulace. Podívejme se, jestli je to opravdu tak.
Komunikujeme proto, abychom dostali zpětnou vazbu, tzn. nějakou reakci. A to nejde bez ovlivňování. Neovlivňuje snad naše pocity sousedka, která nám do detailu popisuje, jak auto srazilo její kočku?
Abychom dokázali pochopit význam toho, co slyšíme, musíme si to představit. A i když danou informaci neznáme z vlastní zkušenosti, přece si po větě: „Představ si nůžky v lednici“, vyvoláme příslušný obraz. Mimochodem, to samé platí i při zákazech. Co se vám vybaví, když vám někdo zakáže představit si „Fialovou zebru v bruslích jak hraje hokej“?
Jakou chcete vyvolat reakci?
Asi znáte následující příklady a možná jste je už sami použili:
- Nelez na ten strom, spadneš! *
- Obleč si čepici – venku je zima, prochladneš! *
* (tzv. Hypnotický povel / enbedded command / – více se dozvíte na NLP seminářích a v Novinkách o NLP)
- Nepřejídej se!
- Nesmíš mě podvádět!
- Upozorňujeme žáky, aby neolizovali zmrzlé zábradlí!
Poslední příklad dokonale vystihuje film Obecní škola, když přes školní rozhlas vyhlásili podobnou větu.
Příklad ze života: V jedné ze Slovenských škol nedávno hlásili ve školním rozhlase: „Upozorňujeme žáky, aby neolizovali zmrzlé kliky na vchodových dveřích.“ Co myslíte, kde visely nejbližší přestávku první „oběti“? :)
Vše řečeno automaticky nutí posluchače, aby informaci zpracoval. A to dokáže jen tak, že si to představí buď na základě vlastní zkušenosti, nebo to vyfantazíruje (podobně jako: „Nepředstavuj si zebru v bruslích jak hraje hokej“).
Mozek nás vede tam, čím se zabývá
Takže pokud např. rodič svému dítěti řekne: „nelez na strom, spadneš“, musí mozek dítěte (tak jako všechny jiné věty) i tuto větu zpracovat. Zpracuje ji tak, že si představí strom, sebe jak tam leze a spadne. Takže dobře míněným zákazem rodič své dítě na podvědomé úrovni nutí (programuje) dělat právě to, co nechce, aby dělalo.
Proto věty formulujte tak, aby byl jasný cílový stav
Předešlé příklady jsou takto zformulovány lépe:
- Drž se pevně větví!
- Obleč si čepici, bude ti příjemně teplo.
- Jez pomalu, včas postřehneš, že jsi sytý a sníš méně.
- Mysli na mě, když budu pryč.
- Kdo postaví nejveselejšího sněhuláka? (Zde jsme odvedli pozornost ze zábradlí jinam – na stavění sněhuláků.)
Kolik příležitostí v těchto dnech využijete a vědomě ovlivníte to, jak komunikujete? NLP vám pomůže vylepšit komunikaci a vy budete mít prostě lepší výsledky.