Home Osobní rozvoj Život s workoholikem
Život s workoholikem

Život s workoholikem

444
0

Pro workoholika je jediným smyslem jeho života práce. Jakmile je přinucen strávit jakýkoliv čas bez ní, necítí se dobře a trpí pocitem viny. Workoholik je schopný obětovat kvůli práci vše – rodinu, přátele i koníčky. Existuje šance, že se workoholik změní?

Závislost na práci

Soužití s partnerem, který tráví většinu týdne včetně víkendů v práci a ani na dovolené neodloží svůj mobil či notebook, není snadné. Ve své podstatě by se to dalo přirovnat k životu s alkoholikem.  Závislost na práci je totiž stejně závažný problém jako jiné závislosti. Jak přesně se workoholismus projevuje? Pro workoholiky je běžné pracovat 60 či dokonce 100 hodin týdně. Důležité je ovšem podotknout, že nikdo z nich si dlouhodobě nedokáže udržet své pracovní tempo. Časem začne jejich efektivita práce klesat, objeví se zdravotní problémy (bušení srdce, poruchy spánku, trávicí potíže, bolesti hlavy apod.), a pokud člověk nezačne situaci řešit, hrozí vyčerpání organismu.

 

Proč vzniká posedlost prací?

Hledání příčiny bývá obtížné. Svou roli v tom může sehrát výchova, kdy byly na člověka kladeny již v dětství příliš vysoké nároky, které se pro něj staly normou. Řada workoholiků si svou abnormální výkonností zvyšují sebevědomí, přesvědčují sami sebe o své důležitosti. Posedlost prací vzniká i u lidí, kteří mají problematické vztahy či dokonce neuspokojivý sexuální život. V neposlední řadě se může za závislostí na práci skrývat nějaká tragická událost, která člověka v životě potkala. Práce může být pro člověka záchrannou kotvou, nesmí se však překročit krajní mez. Po jejím překročení vznikne závislost, které není snadné se zbavit.

 

Workoholikem navždy

Stejně jako u jiných typů závislostí, tak ani workoholik si nechce připustit, že má problém – že je závislý. Jakmile si to workoholik přeci jen přizná, je to pro něj velmi bolestivé. Postupně začne zjišťovat, že kromě práce mu nezbylo už vůbec nic jiného, což vede často k další závislosti. Workoholik se stává alkoholikem, v horším případě se uchýlí k drogám. K jedné závislosti přibude další a problémy se tím jen násobí. Znamená to tedy, že se člověk závislý na práci pohybuje v začarovaném kruhu a neexistuje pro něj východisko? Zůstane workoholikem navždy? Ne tak úplně. Workoholika může zachránit změna životních hodnot.

 

Existuje pouze jediná záchrana

Cesta, která vede ke zbavení se závislosti na práci, je trnitá. Workoholik se musí naučit odpočívat, dodržovat životosprávu, najít si čas na rodinu, přátele a koníčky. Zní to snadně? Pro workoholika je to nepředstavitelné a neuvěřitelně obtížné. Navíc workoholik nikdy nepřipustí, že je nemocný, stejně jako třeba člověk závislý na alkoholu. Léčení workoholika stěžuje i fakt, že základem léčby jakékoliv závislosti je doživotní abstinence. V případě alkoholismu nebo návyku na drogách jde tato metoda uplatnit, ale v případě závislosti na práci to dost dobře nejde. Proto je důležitá podpora rodiny a odborná pomoc. Návštěva psychologa nebo kouče je v případě této závislosti nezbytná. Nápomocné mohou být i různé odborné semináře nebo motivační knihy.

 

Čím můžete přispět vy

Ze všeho nejdůležitější je podpora a otevřená komunikace, která slouží jako základní kámen každého vztahu. Řekněte svému partnerovi, že pro vás peníze nejsou vše, že si dokážete užívat i  prosté věci. Vysvětlete svému partnerovi, že mnohem více toužíte po jeho blízkosti než po drahých dárcích. Příčina jeho závislosti však může být i jinde než jen ve vydělávání hromady peněz. Pokud partner trpí nízkým sebevědomím, které si léčí prací, zvyšte svůj zájem o to, co dělá. Oceňte jeho práci, dejte mu najevo, že je chytrý a šikovný. Nešetřete chválou. Jestliže je problém zakotvený ve vašem vztahu, pokuste se ho společně vyřešit. Pak-li je příčinou strach (například o uživení rodiny),  pokuste se svého partnera strachu zbavit. Řešením bývá stanovení rodinného rozpočtu.

 

Nejednejte ukvapeně

Na závěr mám pro všechny, kteří žijí s workoholikem, jednu dobře míněnou radu. Předtím, než uděláte nějaké zásadní rozhodnutí a budete chtít vztah definitivně opustit, promluvte si se svým partnerem a věnujte pozornost i neverbální řeči jeho těla, která umí mnohdy prozradit více než slova. Zkuste přijít na to, proč má potřebu trávit všechen svůj čas v práci. Jestli ho práce opravdu tak baví, nebo zda-li utíká do práce před nějakým problémem. Jakmile budete vědět, co za workoholismem vaší drahé polovičky stojí, bude se vám tato složitá životní situace lépe řešit.

 

 

Linda Tomsa Kalašová

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.