Jak si ulehčit ranní vstávání
Říká se, že ranní ptáče dál doskáče, jenže jak se přimět k tomu, abychom ráno vyskočili z postele co nejdříve? A pomůže nám to v podnikání, zaměstnání a obecně v životě, nebo můžeme být úspěšní bez ohledu na to, v kolik nám ráno zazvoní budík?
Úspěšní lidé vstávají brzy
Úspěch není závislý na zvonění budíku, na druhou stranu mnoho lidí si stěžuje, že nemají čas a potřebují, aby den měl aspoň 30 hodin. Je tomu ale skutečně tak? Potřebujeme dny více a více natahovat? Mnohem jednodušším a především realizovatelným řešením je si přivstat. Ostatně k brzkému vstávání nás nabádá i řada slavných a úspěšných osobností. Vybavují se mi rozhovory a články s úspěšnými lidmi, kteří vstávají před východem slunce. Jedním z nich je například šéf Applu Tim Cook, který každý den vstává ve tři čtvrtě na čtyři a hodinu vyřizuje e-maily. Pak si jde zacvičit, později se přesouvá do kavárny, kde opět vyřizuje e-maily a až potom jde do kanceláře.
Brzkému vstávání fandí i Barack Obama, populární herečka Gwyneth Paltrow nebo legendární šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintour. A tím výčet slavných a úspěšných osobností, které svůj den začínají brzy a čerpají z rána plného energie, kdy je nikdo a nic nerozptyluje jako během dne, nekončí. Úspěšní lidé si zkrátka dokážou určit priority a naplánovat den efektivním způsobem. Díky tomu pak mohou nerušeně vymýšlet kreativní věci, věnovat se oblíbenému sportu, meditovat, číst si, učit se cizí jazyky nebo trávit více času se svou rodinou.
Nevymlouvejte se na roční období
Vzpomínám si na doby, kdy jsem i já vstávala nejdříve v deset dopoledne a celý den mi pak jako by proklouzl mezi prsty. V létě mi to bylo líto a tak jsem se naučila vstávat s východem slunce, s nástupem zimy se však radost z brzkého vstávání postupně vytratila. Jenže věci, které chci během jednoho dne stihnout se nevytratily – naopak jich přibývá stále víc. Chci toho tolik, že mi motivace brzy ráno vstát nechybí. Ale co když vám ano? Občas není nic sladšího než si přispat, ale jindy se vyplatí vstávat za úsvitu, proto pro vás mám 4 tipy, které vám vstávání (i usínání) usnadní.
Tip 1: Stanovte si povinnosti
Povinnost je jako bič, který vás v tom nejhorším případě z postele jednoduše vybičuje. Než si na brzké vstávání zvyknete, stanovte si takové povinnosti, ze kterých budete mít nepříjemnosti, pokud je nesplníte. Naplánujte si pracovní schůzky či telefonní hovory na brzkou ranní hodinu, předplaťte si ranní lekci ve fitku s trenérem, nebo si pořiďte štěně. Pokud s ním brzy ráno nezajdete na procházku, nepříjemnosti, které vás po probuzení budou čekat, vás zaručeně probudí a další ráno si rozmyslíte, jestli budete budík ignorovat. Později, jakmile získáte návyk, vám bude stačit diář, do kterého si sepíšete plány na následující den. Večer si pak jen zpětně projdete, co jste stihli, nebo které věci jste opomenuli. Věci, které jste nezvládli byste si měli umět zdůvodnit.
Tip 2: Buďte důslední v dodržování rytmu
Je důležité, abyste si nastavili rytmus, který budete dodržovat nejlépe 7 dní v týdnu. Snažte se chodit do postele ve stejnou dobu a vstávejte ve stejnou hodinu. Tělo si na tento rytmus zvykne a bude se vám snadněji usínat a o poznání lépe vstávat. Nezáleží na tom, že zrovna zítra toho nemáte tolik, takže nemusíte vstávat tak brzy. Nesnažte se hledat boční cestičky. Chcete zůstat v posteli déle? Zvolte si jeden den v týdnu, ve kterém si plánovaně zalenošíte. Pokud vám to práce umožňuje, vyberte si jiný den než víkend. Ideální je středa nebo čtvrtek. Odpočinkový den uprostřed týdne vás nakopne mnohem více než „tradiční“ lenošení během víkendu.
Tip 3: Vyhýbejte se alkoholu
Nemusí se z vás stát stoprocentní abstinent, ale snažte se pití alkoholu omezit. Po konzumaci většího množství alkoholu se špatně usíná a mnohdy ještě hůře vstává. Propitá noc zkrátka nikomu a ničemu neprospívá. Chcete-li být důslední, zaměřte se i na skladbu jídelníčku, který ovlivňuje nejen to, jak se nám usíná a vstává, ale obecně je klíčem ke správnému fungování lidského těla. Tělo nabité energií nemá s brzkým vstáváním sebemenší potíž.
Tip 4: Udělejte z ložnice oázu klidu
Ranní vstávání ovlivňuje také to, jak si večer ustelete. Spousta lidí podceňuje zatemnění ložnice, přitom se jedná o jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňující kvalitní spánek. Stejně tak je důležité nehrát si před usnutím s telefonem nebo třeba tabletem – vyhýbejte se modrému světlu. Nejlepší možnou variantou je před usínáním na nic nemyslet. To vám zaručí, že usnete hlubokým a klidným spánkem a ráno se probudíte svěží a připravení postavit se novým výzvám.
Suma sumárum – Vstávejte o hodinu dříve
Začnete-li svůj den alespoň o hodinu dříve, stihnete toho podstatně více a uděláte i něco pro sebe. V klidu se stihnete připravit na pracovní den, můžete si udělat oblíbenou snídani nebo si můžete přečíst knihu. Tomu, proč je důležité číst, jsme se věnovali poměrně nedávno. Knihy nás učí být inteligentnějšími a dávají nám větší všeobecný přehled, proto se vyplatí udělat si na čtení čas. Návod na to, kde vzít více času, už máte. Nyní je nejvyšší čas začít s vaším časem pracovat.
Linda Tomsa Kalašová