Jak se motivovat k práci v létě
Člověk na volné noze může přijít o motivaci během celého roku, ale během léta přichází krize mnohem častěji. Venku je krásně a freelancer je nucený sedět v klimatizované (v tom lepším případě) místnosti. Znechucen. Otráven. Zlenivělý dělat cokoliv, co s prací jen trochu souvisí. Jenže mu nic jiného nezbývá, účty za něj nikdo nezaplatí. Nebo ano?
Zatracené placení účtů
Protože je tento článek určen zejména těm, kteří stojí na vlastních nohou, chtějí být nezávislí a sponzory účelně nehledají, tak řešení na placení účtů bez toho, abyste si na ně sami vydělali, zkrátka nemáme.
Účty se platit musí, přinejmenším by se platit měly, a je na každém z nás, jak se s tím vypořádáme. V redakci na základě našich vlastních zkušeností jsme však dali dohromady alespoň pár tipů, díky kterým se může stát práce nejen pro volnonožce v létě snesitelnější, možná dokonce velmi příjemná a zábavná. Jdeme na to!
Tip 1: Vstávejte s východem slunce
Pokud nejste od přírody ranní ptáčata, pak vás tento tip možná vyděsí. Ale věřte, že jakmile si vypěstujete návyk, nedáte na brzké ranní vstávání dopustit. Mně osobně taky nějakou dobu trvalo, než jsem se naučila bez zdlouhavého přemáhání opustit postel. Když jsem však od základu začala měnit své návyky, věděla jsem, že není zbytí. Budík jsem nastavila nekompromisně na 07:00 (každý nějak začíná). Postupně jsem čas ubírala a ubírala, až z toho byl skutečně čas východu slunce (jen pro představu, teď v červenci vychází slunce před pátou ranní, ale bývá i hůř).
Získaný čas navíc, který bych jinak prospala, se snažím maximálně využít k práci. Díky čemuž mám pak více prostoru na volnočasové aktivity a už po obědě třeba můžu vyrazit alespoň na chvíli k vodě nebo si jdu zaběhat. Benefity z brzkého vstávání v letních měsících jsou zkrátka obrovské. Ranní ptáčata toho zvládnou mnohonásobně více než spáči. Je však potřeba si uvědomit, že k dobrým výkonům potřebujeme dostatek energie, proto není vhodné příliš často ponocovat.
Tip 2: Vezměte si práci k vodě
Je-li to jen trochu možné, snažte se trávit co nejvíce času venku. Sedět mezi čtyřmi stěnami u laptopu, když venku svítí sluníčko je skutečně demotivující, zvlášť pro lidi, kteří milují léto. Pokud píšete články, věnujete se korekturám, překladům nebo čemukoliv, k čemu nepotřebujete sedět nutně v kanceláři, vezměte svoje pracovní náčiní a přesuňte se s ním ven.
Je jedno, jestli půjdete pracovat někam do kavárny s venkovní zahrádkou (doporučuji těm, kteří se neobejdou bez internetového připojení) nebo vezmete slunečník a půjdete pracovat někam k jezeru, podstatné je, že budete trávit pracovní den jinak, než je pro vás běžné.
Čerstvý vzduch, změna prostředí a mnohdy i mírný ruch dokážou divy. Moje zkušenost je taková, že jakmile sbalím notebook a diář, přesunu se někam na venkovní terásku a objednám si kafé, tak chytnu nový dech a pracuji takřka bez přestání – tedy konkrétně do chvíle, než začnu mít hlad. Při tzv. home office moji pozornost stále něco odvádí (třeba nutkavá potřeba utřít prach nebo dát vyprat ještě jednu pračku) a stihnu toho podstatně méně, než když jdu pracovat ven.
Tip 3: Udělejte si volnou středu
Volnonožci si mohou nastavit pracovní dobu podle sebe. Vlastně celkově si mohou určovat, kdy budou pracovat a kdy ne, že jo? Jenže ono to má jeden háček, zkušený volnonožec ví, že takhle to dlouhodobě nejde. Naopak je důležité mít pevnou pracovní dobu, nepodlehnout zdánlivé svobodě, protože úspěch není náhoda. Nastavení pevné pracovní doby je důležitým krokem na cestě za úspěšným podnikáním na volné noze. Můžete si ale předem naplánovat, kdy pracovat nebudete, protože prostě chcete dělat něco jiného – třeba se jet opalovat, vždyť je to léto.
Každý to má nastavené individuálně, obecně ale u tvůrčích činností zabírá čistá práce cca 5–6 hodin denně, přičemž většina kreativců vydrží tvořit přibližně 2,5–3 hodiny v kuse na jednom místě a na jedné věci, což mohu opět potvrdit z vlastní zkušenosti. U mechanických činností to pak dělá v průměru 10–12 hodin. S takovou informací se dá velice dobře dále pracovat. Buď si práci rozdělíte na dílčí úseky a vlastně díky tomu budete i mnohem více produktivnější, zvlášť s aplikací tipu číslo 1 nebo si jeden den v týdnu (nepočítám do toho víkend) uděláte úplné volno, například když má být podle předpovědi tropická středa. V každém případě se ale svého plánu držte a na další volný den v týdnu zapomeňte. Buďte na sebe tvrdí. Nezapomínejte na to placení účtů!
Tip 4: Rezervujte si letní dovolenou
Příslib dovolené u moře, na horách nebo vlastně kdekoliv si jen budete přát, je tou nejlepší motivací, proč se i během letních slunečných dní věnovat práci a vydělávání peněz. Za prvé se můžete při sezení za laptopem utěšovat tím, že naprosto volné dny vás teprve čekají, takže vlastně o nic moc nepřichází. Za druhé si na dovolenou potřebujete vydělat. Ne nadarmo se říká, že bez práce nejsou koláče, v tomto případě dovolená.
Ale aby měl tento motivační tip co největší účinek, rezervujte si dovolenou už na konci března. Někomu se to může zdát až příliš dopředu a závazné, ale čím dřív, tím líp. Později budou ty nejlepší destinace přebrané a navíc byste mohli začít přemýšlet o tom, že si vlastně dovolenou nemůžete dovolit – z časových ani finančních důvodů. Důrazné ne! Můžete si ji dovolit, vy dokonce musíte. Pracujte s radostí, ale i pro radost. Dopřejte si čas od času odměnu.