Minimalismus aneb Méně znamená svobodně
„Buďte součástí toho, co máte, važte si věcí. Jakmile zjistíte, že nic nechybí, patří vám celý svět.„…nevědomě definoval minimalismus již Lao-c´před naším letopočtem. Mnozí z vás jistě budou souhlasit s často uváděným popisem dnešního (západního) světa: spěch, stres, konzum, starosti… . Podepisují se tyto charakteristiky i na vaší psychice nebo vašem těle? Existují alternativy, jak vést život i jiným způsobem, které vás mohou přivést k vnitřnímu klidu, míru, svobodě, a které vám mohou zlehčit vaše bytí. Jedna z těchto alternativ se nazývá minimalismus. Možná v některých z vás tohle slovo evokuje hudbu, ano – jedná se také o hudební žánr, já však tentokrát hovořím o celém životním stylu, stejně tak čistém, jednoduchém a vyrovnaném jak znějí právě minimalistické písně.
S málem budovat mnoho
Minimalismus vytváří prostor pro důležité „věci“, které přináší štěstí, a eliminuje zbytečnosti. A možná si kolem sebe schraňujete mnohem více zbytečností, než by se vám mohlo zdát. Na druhou stranu minimalismus nerovná se prázdnota a bezduchost. Cílem minimalisty není mít toho málo, cílem je pocítit v minimu štěstí, vyčistit svůj životní prostor a udělat místo skutečně důležitým aspektům našeho života. Z minimalismu se line svoboda, střídmost, prostota a pokora…stačí si jen přivonět. Není to o tom se najednou sebrat a všechno vyhodit, je to o tom vyhodit všechno zbytečné harampádí, všechno, na co se práší – a prášit se může i na myšlenky a vztahy. Minimalista žije bohatý život skrz málo, má čas si jej užít, vychutnat a ocenit.
Vedlejším produktem tohoto stylu, (nebo jeho počátkem?) je zjištění, co vás skutečně dělá šťastnými. Zamyslete se hluboce nad tím, co vám dělá opravdu radost. Vše ostatní je nepotřebné – zbavte se toho, uleví se vám, odlehčí se vám. Najednou budete poletovat jako pírko.
Jak se stát minimalista
Kromě toho, že objevíte více svobody a radosti, rozplyne se vaše ustrašenost, získáte více času a lepší zdraví, také se vám více otevřou oči a rozvine se více vaše šetrnost a ohleduplnost k přírodě a životnímu prostředí. Nejen, že je začnete více chránit, ale začnete je také více vnímat, krásu detailů a majestátnost celku. Ocitnete se v nové, čistší fázi svého života. Na této cestě by vám měly pomoci následující principy:
- buďte spokojeni s tím, co již máte
- rozpoznejte a zbavte se zbytečností
- nalezněte zdroj vašeho štěstí a radosti
- pamatujte, že věci kolem vás i činnosti, kterým se věnujete, by měly dávat smysl
- eliminujte svůj konzum
- očistěte své vztahy
- dbejte na životní prostředí
- nemarněte svým životem, udělejte z něj smysluplné a krásné umělecké dílo
- zjednodušte svůj program, zredukujte své závazky
- uvědomte si, že minimalismus je proces, nikoliv stav – nepřestávejte minimalizovat
Začnete-li se řídit těmito pravidly, uvidíte, jak radikálně se váš život začne měnit. Jistě je užitečné mít své ambice, stanovovat si cíle a následovat své sny, ale stejně tak důležité, ne-li důležitější je nalezení vnitřní harmonie, stres by vám totiž plody vaší práce a honby mohl velmi rychle otrávit.
Skutky vs. majetek
Minimalismem se můžete řídit skutečně ve všech oblastech svého života. Dle hesla „v jednoduchosti je krása“ můžete zjednodušit a pročistit celý svůj domov, své pracovní místo, počítač, šatník, jídlo, cvičení, finance. Můžete se také naučit polehku cestovat. Užitečné by také bylo přestat kolem sebe hromadit hmotné věci a brodit se v kupách papíru a svůj svět trochu zdigitalizovat. Ženy, ale i muži, se mohou zamyslet, zda je potřeba tolik intenzivní péče o své tělo. Skutečně musí koupelna mizet v dunách všelijakých lahviček, tubiček, krémů a různých serepetiček? Nalezněte krásu v přirozenosti. Buďte spokojeni s tím, co máte a s tím, jak vás příroda stvořila. Zkuste méně konzumovat, přestaňte kupovat zbytečnosti. Pokud nejste skutečně milovník nakupování, zkuste se v obchodech vyskytovat co nejméně. Zaplašte myšlenku „potřebuji více“ a nahraďte ji úvahou „nepotřebuji vlastnit“. Buďte šťastni, protože konáte, protože dýcháte a žijete.