Proč si zařídit byt podle feng shui
Představte si místo, ve kterém byste se cítili lehcí jako vánek a přitom příjemně osvěžení, kreativní, vášniví, ale zároveň stabilní a spokojení. Místo, které je naplněno harmonií a inspirací. Představte si prostor, kde se cítíte opravdu příjemně a bezpečně. Kam byste za tímto pocitem šli nebo dokonce byli ochotni cestovat? A nebylo by lepší si takové místo vytvořit přímo u Vás doma?
Náš opravdový domov
Prostor, ve kterém všichni trávíme nejvíce času má vliv jak na naši psychiku, tak na naše zdraví, vztahy i pracovní situaci. Nejen že ovlivňuje všechny, kteří v něm bydlí, ale také příchozí návštěvy, které by se mohly buď o to radši vracet anebo být pokornější. Jistě jste již někdy slyšeli o nauce Feng shui, která harmonizuje bydlení – tedy byt, dům či zahradu. Zkusme se tedy zamyslet nad tím, jak skutečně bydlíte. Pokud chcete, projděte si i Vy svůj byt nebo dům, a podívejte se na něj nejen svýma očima ale také svým srdcem.
Co nejde pokazit
Asi nejzásadnější věcí, kterou se Feng shui zabývá, je tok životní energie Čchi, která je podle nauky všudypřítomná a vyživuje prostor kolem nás. Je důležité, aby tato energie mohla plně proudit a tak na nás pozitivně působit. Když se ale rozhlédnete kolem sebe (ač laickým okem), nenašli byste někde místa, kde se energie rozhodně zastaví? Základním pravidlem kvalitního bydlení je např. nekupit různé hromádky nepořádku, nemít doma prach, mít čistá zrcadla apod. U tohoto bodu bychom jistě našli hned spoustu práce, do které se můžeme pustit. To ale není všechno. Co takhle Vaše věci, které jsou různě poschovávané, i když už je nepoužíváte? Projděte všechny svoje skrýše a vyházejte opravdu všechny věci, které už dlouhodobě nepoužíváte nebo jsou napůl rozbité a nefunkční. Jedině tak bude moct Vaše domácnost zase „dýchat“.
Feng shui a jeho charakter
Feng shui nám ukazuje, jaký vliv má na naše vědomí i podvědomí půdorys domu, jednotlivé místnosti i malé detaily v dekoraci. Je to nauka, která byla odpozorována z přírody, pracuje s živly i s Jinem a Jangem. Zajímavé je, že není založena na lunárním, ale na solárním kalendáři. Pomocí jejich metod můžeme zharmonizovat svoji psychiku a ovlivnit mnoho důležitých věcí jako je pracovní úspěch, harmonie ve vztazích, spokojenost dětí, zdraví apod. Feng shui nezapomíná ani na změny ročních období a doporučuje, které barvy nás budou zrovna nabíjet. Některá odvětví mohou radit také při jídelníčku. Nejznámější metodou je ale právě Feng shui bydlení. To nám radí jak vhodně rozestavět jednotlivé prvky v místnostech, které barvy, materiály a tvary bychom měli použít.
Pa-Kua pro každého
Pozoruhodným prostředkem nauky je tzv. schéma Pa-Kua. To zobrazuje devět oblastí prostoru, ve kterém bydlíme. Každá část prostoru působí na nějakou oblast našeho života – např. na bohatství, vztahy, zdraví, děti a další. Bylo by tedy dobré se na schéma podívat a přetvořit svůj domov právě tak, jak je doporučeno. Jak ale zjistit, kde mám zrovna v bytě kterou oblast? Zkuste zatím nejjednodušší věc. Vyhledejte si v obrázcích na Googlu Pa-Kua schéma a podle toho můžete začít. A pokud budete chtít, můžete pokračovat dál a postupem času si třeba najmout odborníka, který Vám z Vašeho domova vytvoří harmonický ráj pro celou rodinu.
Aneta Gregorová