Tenhle byznys rozhodně nerozjíždějte
… zvláště pokud jste žena! Pohlížet na českou ekonomiku se dá z mnoha hledisek, přičemž na základě odborných rozborů celkově vše nasvědčuje tomu, že se České republice bude v následujících letech dařit. Jak je to ale s rizikovostí konkrétních oborů, podnikáním a ženami v byznyse?
5 nejrizikovějších oborů podnikání
Na základě průzkumů bylo zjištěno, že mezi nejrizikovější obory patří obchod, doprava, pohostinství a stavebnictví. Podle analýzy tuzemských firem hrozí krach takřka třetině podnikatelů v oblasti obchodu, v sektoru pohostinství a ubytování je ohrožena každá čtvrtá firma, v oblasti dopravy je ohroženo přes 24 % firem a ve stavebnictví je vystavena riziku krachu každá pátá firma. Do pomyslné pětky rizikových oborů spadá také zpracovatelský průmysl s necelými 16 % rizikových firem. Tento výsledek není překvapující, neboť zmíněné obory jsou značně náchylné na výkyv, jakmile se ekonomika jen lehce otřese.
Jak se rizikům úspěšně vyhnout?
Znamená to, že máte podnikání v těchto oborech předem vzdát a raději se vrhnout na něco jiného? Například se angažovat v energetice, zdravotnictví, školství či zemědělství* – tedy ve stabilních oborech, které jsou pro všechny z nás nezbytné? Pokud jste odborníkem na obchod a nemáte prakticky žádné zkušenosti v oboru školství, rozhodně si změnou oboru podnikání nepolepšíte. Mnohem efektivnější bude, když se pokusíte rizikům předcházet pomocí včasné analýzy a deskripce možných problémů.
Začněte důkladným naplánováním podnikatelských aktivit, kam bezesporu patří odborné analýzy (analýza trhu a konkurence, analýza názorů vnitřních i vnějších zákazníků), a naučte se se získanými informacemi vhodným způsobem pracovat. Zahrňte je do budoucích obchodních a marketingových plánů, díky čemuž se mnohým rizikovým situacím vyhnete.
Je podnikání v ČR výhodné?
Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět, ale řekněme, že obory mají své stabilní základy, celkově se zlepšuje konkurenční prostředí, technologie, technická vyspělost i komunikace firem směrem k zákazníkovi, což jsou velmi důležité ukazatelé perspektivního a udržitelného vývoje do budoucna. Zjednodušilo se i zakládání firem (ready made s. r. o. od 1 Kč), díky čemuž mají podnikatelé větší chuť zkoušet nové nápady, nebojí se podstoupit riziko a jsou mnohem více motivováni. Za zmínku stojí také daňové ráje a pomyslný únik daní za hranice. České firmy a podnikatelé od tohoto trendu postupně upouští a vznik nových firem v daňových rájích postupně klesá, což je dobře.
České podnikatelky jsou pozadu
Během průzkumů týkajících se podnikání v ČR a nejrizikovějších oborů bylo zjištěno také to, že české ženy nedokážou držet ve srovnání s mužskými protějšky, nebo i kolegyněmi ze západní Evropy či USA, krok. Českých podnikatelek a úspěšných manažerek je u nás stále málo, na druhou stranu z analýz vyplynulo, že mladší ženy se v mužské konkurenci umí lépe prosadit, proto věřím, že boom českých podnikatelek teprve přijde. O síle českých podnikatel je přesvědčena i Simona Zábržová (CEO Giftisimo): „Ženy v byznyse obvykle vnímají více detaily, mají přirozenou schopnost sebereflexe, k úspěchu přistupují s pokorou a zákazníkům se umí dostat lépe pod kůži než muži.“
V byznyse je stále přebytek mužů, proto není ničím neobvyklým, že diktují pravidla a ženy se v „mužském“ prostředí hůře prosazují. Další překážkou je také to, že žena se snaží skloubit práci a rodinu, což bez pomocí blízkých jen stěží dokáže. Osobně však znám spoustu žen, které se rozhodly podnikat, začaly od nuly, riskovaly, a nakonec se dokázaly prosadit a vybudovat prosperující byznys a to i tehdy, když jejich muži na sebe vzali pouze malý díl zodpovědnosti o výchovu dětí a domácnost. Důležité je, nikdy to nevzdat! Třeba vám na cestě za úspěšnou kariérou a spokojeným životem pomůže článek Desatero úspěšné ženy.
*Zajímavostí je, že přibližně před třemi lety bylo nejvíce rizikovým oborem zemědělství, které v současnosti patří mezi nejstabilnější odvětví. V minulosti byla zvýšeným krachem ohrožena takřka každá druhá firma v zemědělství.
Linda Tomsa Kalašová