Dluhy aneb Proč jste stále zadlužení a jak se toho zbavit
Většina populace žije od výplaty k výplatě. Někdo dokonce od splátek do splátek a má dluhy všude, kam se podívá. Proč tomu tak je a jak se vyhnout situacím, které nás pak denně straší? Proč nejsme schopní si našetřit ani pár stovek? Zkuste se podívat, jak s financemi zacházíte na těchto jednoduchých příkladech:
Kupujete věci impulzivně a s emocemi
Vidíte výrobek, který se Vám neskutečně líbí, a prostě ho musíte mít. Víte dobře, že na něj nemáte, ale i tak jej po chvíli koupíte. Emoce prostě vyhrají nad rozumem. A občas, abyste se „očistili“ od viny, nekoupíte onu krásnou věc pro sebe, ale pro někoho z rodiny, aby měl velkou radost. K čemu ale celá situace vede? Jen ke zvýšení dluhu. Pokud znáte tuto situaci a jste zadluženi, začněte se ovládat a tyto emoce a impulzy zkroťte.
Podobné situace můžete prožívat i při nákupu vánočních dárků. Koupíte skvělý a třeba i levný dárek, ale nakonec to do Vánoc nevydržíte a dotyčné osobě ho dáte dřív. A peněženka už se prohýbá.
Jakmile něco ušetříte, hned přemýšlíte, co koupit
Když se Vám jeden měsíc podaří ušetřit třeba i pár tisíc, hned se díváte, co byste mohli vylepšit doma nebo co byste mohli konečně koupit. Většinou jsou to věci, které nepotřebujete, ale rádi za ně utrácíte. Dobrým příkladem jsou také dovolené ze slevomatů. Když máte na účtu pár tisíc navíc, hned koupíte zájezd, na který pojedete s rodinou. Na zdánlivě levný zájezd ale budete potřebovat další peníze, které vám pak budou chybět ke splátce dluhu či faktury. I toto nakupování je spojeno s emocemi. Většinou míváme pocit, že když už máme pár korun navíc, tak si dopřejeme to, na co mají běžně lidi, kteří dluhy nemají. Je však potřeba, abychom si uvědomili, kde reálně jsme, a kam svým jednáním směřujeme.
Vlastníte auto, i když byste mohli v klidu žít bez něj
Jezdíte denně do práce, do které byste se bez problémů dostali MHD? Zpohodlněli jste? Pak se nedivte, že za benzín dáváte měsíčně několik tisíc, které byste jinak mohli ušetřit. Nehledě na placení pojistek a povinného ručení. Zamyslete se, jestli opravdu auto potřebujete, případně jestli každý dospělý ve Vaší rodině auto nutně musí mít. Je zajímavé, kolik lidí má dluhy, platí leasing a ještě jezdí autem sami.
Máte několik pojištění
Pojištění jsou pouze nástroje obchodníků, kteří Vás rádi trochu postraší větou „Co kdyby…“ a než se stihnete zamyslet, už vytahují papíry k podepsání. Nespadněte do sítí uměle vytvořených strachů, které Vám někdo z reklamy nebo z pojišťovny říká. Myslíte si, že když si zlomíte nohu, tak budete mít radost, že musíte ještě řešit papíry a pojistku, kterou Vám nakonec stejně nikdo nezaplatí? Proberte svá mnohdy nevýhodná pojištění a zamyslete se, jestli doopravdy potřebujete mít všechny pojistky, které platíte.
Jak řešíte nákupy?
Na nákupy jezdíte do velkých supermarketů a nakupujete kvanta věcí, které jsou v „akci“? Přestaňte jezdit autem a zkuste si zajít do obyčejného obchodu. Neutratíte ani čtvrtinu toho, co obvykle. Zkuste také omezit nebo úplně přestat platit kartou. Při platbě kartou se nám zdá, že neutrácíme tolik. Pravdou ale je, že při platbě kartou se většinou náš bankovní účet prohýbá daleko více než při platbě v hotovosti. Navíc při rychlém jednání u pokladen často můžeme sklouznout k platbám z debetních karet.
Chytré karty a kontokorent
A jsme u těch krásných karet, na které nás lákají všechny banky. Největší chybou, kterou můžete udělat, je používat debetní karty, na kterých každý měsíc můžete jít do minusu. Stejně tak je to s kontokorentem. Jestli vlastníte podobnou kartu i vy, ještě dnes si nastavte z účtu trvalý příkaz a nechte ji splácet. Doporučuji kartu schovat a už nikdy nevytahovat. Počkejte si, až ji splatíte a pak ji ihned obratem zrušte.
Všechny tyto tipy jsou zdánlivě lehké. Je ale potřeba, abyste byli opravdu vytrvalí a sledovali, jak se k penězům chováte. Je zajímavé, že při nakupování hloupostí a akčního zboží většina lidí pociťuje kladné emoce. Když jim ale přijde složenka na pár stovek, boří se jim celý svět. Zamyslete se nad tím, jak finančně uvažujete. Místo utrácení si najděte vhodný spořicí účet, který nejde ihned jednoduše vybrat, a uvidíte, jak se Vám postupně začne lépe dařit. Nekupujte věci či služby, které nepotřebujete. Začněte třeba raději nakupovat kvalitní potraviny v kvalitních obchodech. Uvidíte, jak se hned budete cítit lépe, zdravěji a o dost bohatší!
Chcete ušetřit peníze? Přečtěte si náš další článek Finanční gramotnost pro záchranu peněženky!
Aneta Gregorová