Jak motivovat sám sebe
Otázka, jak motivovat sám sebe, je pro každého z nás alespoň jednou za čas zajímavým a aktuálním tématem. Každý má občas pocit, že není dostatečně motivován a hledá způsob, jak se vyhnout otálení, nerozhodnosti, nudě nebo nic nedělání. Motivaci si představuji jako energii, kterou většinou máme a která roste souměrně s nadšením pro nějakou věc nebo činnost. Tato energie může také z různých důvodů klesat. Nejlepším dlouhodobým řešením by pro nás bylo nastavit si nějakou střední vlnu motivace, čili pocitu, který je pozitivní, konstantně a ne pouze jednorázově. Ale jak na to?
Prostě dělejte, co Vás baví
Každý člověk je jiný, a tak má každý rád jiné věci, které ho baví a které by chtěl opravdu dělat. Je proto důležité, abychom si na úplném začátku uvědomili, co bychom chtěli dělat – např. podle toho, co jsme chtěli dělat jako malí a co by nás na základě těchto znalostí bavilo dnes jako dospělé. Pokud nejste schopní opravdu přijít na to, co by Vás mohlo bavit, zkuste vylučovací metodou zjistit, co Vás nebaví a to prostě nedělejte. Doslova se vyhýbejte činnostem, které dělat nechcete.
Vytvořte akci
Jakmile zjistíte, co byste rádi dělali, prostě to začněte dělat. Je jedno jak, kdy a kde. Prostě vyvolejte nějakou akci, pracujte, sportujte, malujte, uklízejte, hrajte si na bankéře… Je to jedno. Jakmile přitom budete šťastní, zamyslete se nad tím, co Vás ke štěstí dohnalo, co Vás pohání vpřed. Nebojte se taky odpočívat, věnovat sobě i svým vztahům. Je velmi důležité, abychom měli dostatek času na všechny oblasti života. Pokud budete mít pocit, že něco nestíháte nebo že zanedbáváte určitou oblast ve svém životě, je nejlepší všechno ukončit a jít dělat to, co cítíte jako správné. Vztahy a zázemí jsou základem pro všechen ostatní život. Najděte si tedy svou vlastní rovnováhu mezi prací, zdravím, koníčky a vztahy.
Na co se soustředíme, ale motivaci nám to bere
Často už jsme zahájili nějakou činnost, ale výsledky se nedostavují. Chtěli bychom vidět výsledek okamžitě, ale stále nic. Zapomeňte na výsledky a soustřeďte se pouze na činnost, kterou milujete. Není důležité, že nevidíte hned velký ohlas. Dělejte to pro sebe a pro svou radost. Dalším problémem může být tato situace: Znáte někoho, kdo dělá podobnou věc a všechno mu klape, ale Vám ne. Přestaňte se soustředit na ostatní a rozhodně se nesnažte být lepší, než oni. Snažte se pouze dělat to, co Vás naplňuje. Vymažte konkurenci z hlavy a začněte naslouchat pouze sobě a své činnosti. Nebo máte příliš mnoho cílů? To může být obrovsky demotivující. Znamená to, že byste se ke svým cílům nikdy nemuseli dostat. Zapomeňte tedy na cíl a soustřeďte se pouze na samotnou aktivitu. Je velmi důležité se zabývat pouze přítomným okamžikem, abychom jasně věděli, co nás baví, a to bez prvoplánového zisku, odměny či vysněného cíle. Hlavní je se cítit dobře a vědět, že to, co dělám, mě opravdu baví. Zbytek už přijde sám, neočekávejte nic předem.
Hudba jako vzácný nástroj
Ke každé činnosti, kterou děláte, si najděte jednu píseň nebo melodii, která se Vám líbí. K meditaci nebo lehčímu cvičení bude klidnější, ke sportu dynamičtější, k práci třeba veselá… Je to na Vás! Tuto píseň si pusťte vždycky, když zahájíte nějakou pravidelnou činnost, ke které se chcete namotivovat. Uložte si písničky do mobilu, a když se Vám příště nebude chtít, vyberte si tu píseň, na kterou je mozek zvyklý. Jakmile začne hrát, automaticky budete mít nutkání začít pracovat na tom, co jste chtěli. Tak hurá do toho!
Největší osobní motivace tedy znamená zamilovat se do všech činností, které děláte, ať už někomu mohou připadat obyčejné nebo nezajímavé. Najděte radost ve všem, co děláte a nenechte ji zmizet. Pokud Vám jedna činnost zevšední, poupravte ji, anebo ji začněte dělat v jiný čas – prostě ji přizpůsobte sami sobě. Nebojte se měnit všechno podle svých pocitů. Z jakékoliv činnosti by se nikdy neměla stát rutina. Když neucítíte svůj vlastní dobrý pocit, prostě něco změňte. Zlepšujte se tak, že si při každém úkolu dáte za cíl pouze „cítit se dobře“. A najednou půjde všechno jako po másle.
Aneta Gregorová