Jak žít nezávisle na společnosti
Pozor! Tento článek je určen jen pro ty, kteří se utápí ve svém životě, kteří jsou nespokojení a nešťastní s dosavadním způsobem žití. Avšak zároveň mají chuť začít žít jinak. Vězte, že nic není předem dané. Hypotéka není standard, minimalismus zas není chudoba. To, po jak rovné či klikaté životní cestě se vydáte, je jen na vás.
Už od mala je nám vštěpována společenská vhodnost a odpovědnost.
- Je společensky vhodné mít dobré známky a maturitu.
- Je společensky vhodné založit rodinu a mít děti.
- Je společensky vhodné mít automobil a jezdit jednou ročně na dovolenou.
- Je společensky vhodné chodit každý den do práce na 8 hodin.
- Je společensky vhodné vzít si hypotéku na vlastní bydlení.
- Je společensky vhodné …
Pokračovat bychom mohli až do nekonečna. Jedná se o „jakousi normu“, kterou je důležité dodržet. Vybočit je nežádoucí. Důležité je jít s davem, být průměrný a vyvarovat se jakýmkoliv úhybným manévrům.
Avšak je opravdu smysl života ve studiu, ve vydělávání peněz a v rodině? Není možné, aby někdo byl šťastný cestovatel s batohem na zádech a druhý našel svůj vysněný domov na farmě? Je opravdu nutné žít podle společenských konvencí?
Odpověď je NE!
Od dětství slýcháváme, co je vhodné a co nesmíme dělat. Avšak jakým směrem se náš život bude ubírat je jen na nás samotných. Pokud ale tápete, pak se nechte inspirovat 5 tipy, jak žít nezávisle na společnosti.
Dělejte to, co vás baví
Mnozí si již ani neuvědomují tlaky kolem nás. Neustále jsme popostrkováni někam, kam vlastně ani nechceme. V dětství to byly samé zákazy a příkazy. Paradoxně i přesto do nás učitelé vtloukali slova o individualitě a osobnosti. Stále nám bylo říkáno: „Dělej, co tě baví, co máš rád a co tě těší, …“ Hned zároveň dodali „…, ale nesmíš tohle, tohle a ani tohle.“
Nyní jako dospělý samostatný jedinec má každý právo žít svůj život. Zamyslete se, co vás baví? Čím byste se chtěli živit? Kde byste chtěli bydlet? Jak byste chtěli žít? Jen odpovědi na tyto otázky vám pomohou vymanit se z nespokojenosti a začít konečně dělat to, co milujete.
Nežijte na dluh
Nízké úrokové sazby hypoték lákají ke sjednání úvěru na bydlení i ty, kteří doposud o vlastní nemovitosti ani neuvažovali. Ale ono je to přeci teď levné a vy byste se ve svých letech už měli přeci jen usadit.
Žít na dluh není povinnost, stejně tak jako žít od výplaty k výplatě není žádná výhra. Pokud vám chybí finance, máte dvě možnosti, buď vymyslet způsob, jak jich mít více, nebo jak jich tolik nebudete potřebovat. Můžete začít pěstovat vlastní zeleninu, upcyklovat staré věci a místo ježdění automobilem začít cestovat MHD.
Nepodléhejte konzumu
Konzum! Jedni ho milují a druzí nenávidí. Buďte někde „mezi“ a snažte se ho ze svého života eliminovat, avšak není nutné hned proti konzumnímu způsobu života zbrojit. K chození do obchodního centra nás nikdo nenutí, k nakupování ve slevách jakbysmet.
Není nutné mít každý rok novou zimní bundu, není nutné mít nejnovější typ mobilního telefonu, není nutné jezdit v létě k moři a v zimě na hory. Užívat života lze i v českých lesích, se starým tlačítkovým telefonem a v oblečení z předloňské kolekce.
Řiďte se pravidly minimalismu
Pravidla minimalismu jsou velmi osvobozující. Lidé jsou tvorové „syslící“. Neustále si pořizují nové věci a neustále se obklopují zbytečnostmi. Minimalismus všechno navíc zakazuje. Mějme kolem sebe jen to, co skutečně potřebujeme. Kupujme jen nezbytnosti.
Mnozí minimalisté jdou až tak daleko, že chtějí mít pouze tolik majetku, kolik unesou. Je-li pak potřeba odjet na cesty nebo se přestěhovat, zabalí vše do batohu a mohou vyrazit.
Zkuste žít jako digitální nomád
Digitální nomádství je velmi oblíbené pro svou nezávislost. Pracovat z teplých krajů a celý den si řídit dle svých potřeb je snem mnohých. Pokud je to i váš sen, pak nezbývá nic jiného, než si ho jít prožít.
Tento způsob života je vhodný pro většinu lidí, kteří pracují takzvaně na volné noze. Tudíž si mohou dovolit pracovat odkudkoliv a k práci jim postačí pouze internet. Právě pro ně je práce od moře, z hor či z lesů nejvíce inspirativní a tím pádem i nejefektivnější. Více se o nomádství dozvíte v článku Digitální nomádi aneb podnikání na cestách.
Žít se dá různě. Jedni touží po velké rodině a domě se zahradou, druzí nachází štěstí v perspektivní práci na vysokém postu a v pravidelných služebních cestách do zahraničí a třetí se vidí jako nomádi na Bali. Díky rozdílnosti lidských povah, přemíře možností a svobodě je možné dělat téměř cokoliv a být kýmkoliv.
V článku hledejte inspiraci, nikoliv návod na to, jak žít. Ten správný způsob života má v sobě každý ukryt, důležité jen je ho nechat vyplout na povrch a začít žít. Jestli vy už jste svůj smysl života našli, inspirujte i ostatní třeba právě v naší diskuzi.
Simona Aujezdská