Home Podnikatelský rozvoj 3 klíčové otázky myšlenkových map
3 klíčové otázky myšlenkových map

3 klíčové otázky myšlenkových map

439
0

Ve chvíli, kdy si k ruce vezmu proces „myšlenkových map“, musím si položit tři základní otázky, jež se stanou stavebním kamenem a červenou nití mé mapy. Otázky, které mne vždy svedou na správnou cestu, pokud se na cestě nějak rozkošatím, nebo pokud se setkám se zdánlivě neřešitelnými problémy.

Tři základní otázky, stojí za to si je zapamatovat, protože si je můžete pokládat kdykoliv v průběhu procesu realizace vaší vize. Kdykoliv, třeba v autě, ve vlaku, na ulici, v přírodě… a vždy se vám v hlavě vyloupne řešení.

Proč to dělám?

Vize toho, čeho chci dosáhnout, stojí vždy úplně nejvýš. Je nejvyšší možnou motivací. Zachovejte si tuto motivaci v hlavě. Dělejte si myšlenkovou mapu, která pomáhá ucelovat myšlenky, lépe v ní zachytíte chyby a nesrovnalosti celého projektu a pomáhá vám v neposlední řadě sjednocovat mozkové hemisféry. Využijete tak svůj přirozený potenciál, tedy jak své schopnosti analytické, tak zůstáváte spojeni i se svou intuicí a jistým způsobem se pak při své práci stáváte vizionáři.

Také vás chrání od stresu. Pamatujte si, že stres nám mozkové hemisféry rozpojuje!

Jakto? Pod stresem si vždy připadám výkonnější, mohu namítnout… Kdepak! Je to častý omyl.  Nejsme produktivnější, ale jsme v této úzkostlivé situaci pouze lépe zaměřeni na cíl. Soustředěnější, ale také vystresovanější. Před námi je totiž pouze jedno. Ten jediný cíl, výsledek, který do této chvíle nestíháme. To není dobrá motivace… Práce pod stresem nepřináší radost a nepřináší ani efektivní výsledky do budoucna. Je to režim přežití. Snažte se neustále vědět, proč děláte to, co děláte. Mějte v hlavě obraz toho, jaké to bude, až dojdete k cíli.

Jak to dělám?

Jak a v jakém prostředí si udělat myšlenkovou mapu? V ideálním samozřejmě. Potřebujeme dost času.  Někdo má rád ticho, jiný hudbu. Někomu to dobře myslí uprostřed rušné kavárny, jiný potřebuje noční hrobový klid vlastního domova. Najděte si svůj čas, kdy jste nejvíce spojeni se svými vizemi. Kdy vám to nejlépe myslí!

K ruce mějte tužku a papír, nebo tablet, mobil, kam můžete rychle něco napsat. Pište si přes den nápady, které vás napadnou a jistě by je v následujícím okamžiku odvál čas… Noste s sebou diktafon nebo telefon s diktafonem.

„Však já si vzpomenu!!!“ Věřte, že ne. Nevzpomenete si. Systém myšlenkové mapy vám ukáže cestu, kterou se máte dát.

Neustále přemýšlejte nad způsoby, jakými dosáhnout svého cíle. Ptejte se v okolí, ptejte se přátel, hledejte v diskuzích na internetu, hledejte na sociálních sítích, pozorujte konkurenci. Vše si zapisujte, klidně si to mapy nalepte i motivační obrázky nebo články z odborných časopisů. Vaše vize tak získá hmatatelný základ.

Co dále s mým produktem, co budeme řešit?

Neusněte na vavřínech. Své myšlenky, své mapy musíte neustále rozvíjet a aktualizovat. Škrtat slepé uličky a zkoušet vytvářet nové. Odvážně zkusit zabrousit i tam, kde si myslíte, že žádná šance není, ale co kdyby?

Plastické myšlení, které přináší práce s myšlenkovou mapou, vám dokáže odhalit silná místa vašeho projektu a udržet si zacílení.  A také v neposlední řadě motivaci pro další fázi. Až dosáhnu své vize, vyvstane zcela přirozeně místo pro vize o krok výš. Nebo jiným směrem. Prostě prostor a chuť jít a pokořit další cíle!

A na závěr přidám ještě jedno důležité poučení. Možná ještě důležitější, než jsou tyto tři návodné otázky.

Nezatracujte mapu ani ve chvíli, kdy máte pocit, že nefunguje

Některé věci v životě potřebují čas, potřebují dozrát, projít vývojem a někdy je opravdu na místě čekat, nebo dokonce nervózně podupávat nohou. Pokud něco hned nefunguje tak, jak si představujete, nemačkejte masu a nemiřte s ní ke koši. Jen si ji hezky nechte, čas od času se do ní podívejte a uvidíte, že to může trvat týden, měsíc nebo i rok… a náhle se všechno otevře a váš vypracovaný plán dostane šanci na realizaci. Myšlenková mapa je v této chvíli také cennou pokladnicí vašich myšlenek, závěrů, informací, které byste za čas třeba zapomněli, nebo k nim ztratili souvislou nit.

Myšlenková mapa je učebnice vašeho podnikání, vaší vize. Vždy tak budeme mít možnost se vrátit ke starým „lekcím“ své učebnice.

Nebo si nejste jisti, že je to ten pravý postup pro vás? Podívejte se, jak může myšlenková mapa pomoci vašemu byznysu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dlouhodobě tvořenými myšlenkovými mapami?

Inspirováno Jiří Mazur, Tomáš Gřešek, dle kurzu Život na pravé straně

Renata Petříčková

 

NEWSLETTER

Zajímá Vás osobní rozvoj? 

O inspirativních článcích Vás můžeme informovat prostřednictvím našeho newsletteru. Stačí zadat Vaši emailovou adresu níže.

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.