Podnikatelský plán? Vyplatí se v každém ohledu!
Proč je dobré mít podnikatelský plán sepsaný dříve, než se do podnikání pustíte? Důvodů je hned několik. Nejen, že si utřídíte myšlenky a ověříte reálnost svého nápadu, ale také budete mít snazší cestu k získání finančních prostředků do začátku. A to ať už od investorů, finančních institucí, či z úřadu práce. Co dále Vám přinese sepsání podnikatelského plánu?
Získáte objektivní náhled na své podnikání
Při sepisování plánu musíte hledat informace a fakta. Zde už nejde o Vaše odhady, kolik by co mohlo stát peněz, ale skutečně si musíte najít ceny všeho, co do začátku budete potřebovat. Možná se výsledným částkám budete divit… V tomto bodě se ovšem nemusí jednat jen o náklady, ale také o reálně stanovené tržby. Sepsání konkrétních cest příjmů, v lepším případě i přehled dopředu sjednaných odběratelů včetně peněžité výše jejich objednávek Vás může uklidnit, nebo naopak donutit se nad věcí více objektivně zamyslet. Také tím, že prozkoumáte ceny konkurence, zjistíte reálnost svých představ o cenové politice. Podobně je tomu ve všech “kapitolách” podnikatelského plánu.
Předejdete mnohým komplikacím v budoucnu
Pokud si předem stanovíte, co bude jakým způsobem fungovat, ušetříte si mnoho nervů v budoucnosti. Jsou známé případy podniků, které se vrhly do práce naplno, získaly mnoho zakázek a stále se rozrůstaly, i přesto však nakonec zanikly. Důvodem bylo to, že nebyly hned od začátku nastaveny základní procesy a vše se dělalo za běhu, rychle a nahodile. Což ve větším měřítku, s mnohem více zaměstnanci a zakázkami způsobuje zmatek, který je dlouhodobě neudržitelný. V takovém případě je nutné tento systém dodatečně zavést, což jak mnozí z Vás vědí, nebývá vždy nejjednodušší. Řekněte, není snadnější si pravidla a procesy dobře promyslet a nastavit hned na začátku, než pak něco měnit? Tomu lze předejít právě díky sepsání podnikatelského plánu a určení záměru, cílů a podoby cesty podnikání.
Získáte vyšší šance k získání půjčky
Pokud nemáte dostatek finančních prostředků do začátku podnikání, pravděpodobně si budete muset půjčit. Bez dobře zpracovaného podnikatelského plánu, který potvrdí reálnost Vašeho nápadu a návratnost investice, půjčku pravděpodobně nezískáte. Totéž se týká investorů, které může Váš nápad i zápal do podnikání zaujmout, ale bez zcela jasného plánu je přesvědčíte jen velmi těžce. Finanční instituce, i samotní investoři si Váš plán po finanční stránce velmi dobře prostudují, než Vám svěří své peníze.
Můžete získat dotaci od úřadu práce
Na rozjezd podnikání Vám mohou úřady práce poskytnout určitou dotaci. Podmínky se v různých městech ovšem liší v závislosti na aktuální situaci na trhu práce a i Vaší situaci. Podpora je určena zejména pro dlouhodobě nezaměstnané, starší občany, zdravotně postižené, absolventy škol nebo ženy s malými dětmi. Každý případ se posuzuje individuálně, nicméně dobře zpracovaný podnikatelský plán Vám může pomoci dosáhnout na tuto formu státní podpory.
Vždy je dobré mít alespoň nějaké vodítko, seznam kroků, které je nutné udělat, aby se podnikání rozjelo dle Vašich představ. Návodů, jak napsat podnikatelský plán, najdete na internetu mnoho a nemusí být ani příliš rozsáhlé. Mezi ty nejkratší, a v současné době stále oblíbenější, spadá Lean Canvas, tzv. zjednodušený vzor pro sepsání podnikatelského plánu.
Monika Šimšalíková