Freelanceři a ranní vstávání
Nesnášíte ranní vstávání a těšíte se z toho, že jako freelancer budete mít volnou pracovní dobu? Výhodou svobodného podnikání a tzv. home office je, že budete mít dostatek času na spánek, své koníčky, rodinu i sebevzdělávání. Avšak pouze za předpokladu, že si nastavíte budík. Ironie?
Zdánlivá svoboda
Jakmile se rozhodnete udělat ten velký krok vpřed a začnete se věnovat svým projektům, pravděpodobně pocítíte úlevu. První týdny až měsíce po odchodu na volnou nohu si budete užívat rána bez stresu, dopřejete si pořádnou snídani, zajdete si zacvičit nebo zůstanete celé dopoledne v posteli se svou oblíbenou knihou. Postupem času ale přijde na to, že stále větší část dne věnujete svým zálibám a lenošení než samotné práci. Když se konečně pustíte do práce, nedokážete se soustředit, práci budete odkládat, až se vám nahromadí a vám nezbude nic jiného, než se do ní pustit večer. To se nebude líbit vám ani vašim nejbližším. Stanete se otrokem svého „volného“ času.
Nastavte si budík
Jestliže chcete být úspěšný nezávislý profesionál, vezměte na milost budík. Neplatí ale, že čím dříve začnete pracovat, tím více toho uděláte. Například při tvůrčí činnosti vám stačí odstartovat mezi osmou až devátou. Pokud si přivstanete a začnete pracovat třeba už před sedmou, může se stát, že brzy na to odpadnete nedostatkem spánku. Poslouchejte své tělo a vstávejte každý den v takový čas, který se pro vás stane nejefektivnějším. Avšak neprotahujte to až do jedenácti!
Pevná pracovní doba
Dalším důležitým krokem na vaší cestě za úspěšným podnikáním na volné noze je nastavení pevné pracovní doby, během které se budete věnovat výhradně své práci. Pokud jste si vypěstovali návyk pročítat si během pracovního dne zpravodajské weby či hledat rozptýlení na sociálních sítí, nezbývá vám nic jiného, než je v prohlížeči alespoň na pár hodin denně zablokovat (např. pomocí LeechBlock nebo StayFocused). Jednoduše si nastavíte filtr, který vám umožní přistupovat na určité weby třeba jen na 5 minut každou hodinu nebo jen v určité dny a v časovém rozmezí.
Jak stanovit pracovní dobu
Při stanovení pracovní doby vám může být nápomocná aplikace Toggl. Jakmile klepnete na tlačítko start, spustí se časomíra, která bude běžet až do chvíle, než kliknete na tlačítko stop. Aplikace celou aktivitu uloží do příslušného dne a bude tak postupně vytvářet časovou stopu toho, co jste celý den dělali. Přijdete díky tomu například na to, že se čisté práci věnujete třeba pouze 5 či 6 hodin denně, což není u tvůrčích činnosti ničím výjimečným. Většina kreativců vydrží tvořit přibližně 2,5–3 hodiny v kuse na jednom místě a na jedné věci. U mechanických činností to dělá v průměru 10–12 hodin.
Pracujte každý den stejně
Vstáváte občas s pocitem, že dnes není váš den? Chybí vám múza? Venku prší, a tak raději zůstanete v posteli? Zapomeňte na výmluvy a naučte se pracovat každý den stejně. V určitou hodinu se dejte do práce a stejně tak v určitou hodinu skončete, i kdybyste měli zrovna něco rozpracované (např. jste psali článek a byli zrovna v polovině věty). Zní to bláznivě, ale funguje to. Rozdělte si den na dva pracovní úseky (9.00–13.00, 16.00–19.00), jeden den v týdnu si udělejte volnější a víkend se snažte trávit z dosahu moderních technologií.
Úspěch není náhoda
Ne nadarmo se říká, že úspěch není náhoda. Myslete na to při svém plánování, ale nedělejte si vrásky, pokud budete muset čas od času své plány změnit. Občas zaspíte, tu a tam budete muset pracovat až do noci či o víkendu, pokud se však rozhodnete i přes drobné „neúspěchy“ ve svém snažení setrvat, odrazí se to pozitivně ve všech oblastech vašeho života, budete svobodní a budete moct být sami sebou? O tom, k čemu je dobré být sám sebou, se dočtete v článku K čemu je dobré být někdy sám se sebou
Linda Tomsa Kalašová