V současné době se mnoho z nás zajímá o zdravou výživu a konzumaci zdravých potravin. Za tímto zájmem je touha po zdraví, dožít se vysokého věku a snaha co nejlépe obstát v dnešní uspěchané době plné stresu a vysokých pracovních nároků. Tyto požadavky životního stylu nás přirozeně vedou ke zvýšenému zájmu objevovat nové, mnohdy již zapomenuté směry.
Jedním znovuobjeveným výživovým směrem je Vitariánství.
Základem Vitariánství je konzumace tepelně neupravované, syrové stravy, anglicky Raw Food, jejíž příznivci se nazývají Vitariáni. Vitariáni jsou zastánci teorie, že člověk pochází z tropů a jeho původní stravou byly čerstvé plody a tepelně neupravená strava. Teprve s příchodem objevení a poznání účinků ohně se jídlo začalo tepelně upravovat.
Co Vitariáni konzumují?
Základním potravinovým zdrojem jsou čerstvé plody, listová zelenina, saláty, ořechy, naklíčená semena a produkty z nich, luštěniny, obiloviny, mořské řasy, kokosové mléko a olej.
Jak se Raw Food strava upravuje?
Technologicky se strava upravuje pouze v syrovém stavu. Mixováním syrových plodů se vytvářejí ovocné nebo zeleninové šťávy – možná je znáte pod anglickým názvem Smoothies. Vytvářejí se čerstvé mixované polévky a používá se také vysoušení za pomoci dehydrátoru, který odstraňuje z potravin vodu. Hlavní zásadou je, že tepelně se pokrmy upravují pouze výjimečně a nesmí se přesáhnout teplota 45 °C. Při vyšší teplotě se mění enzymy i molekulární struktura potravin a do těla se pak nedostanou správné živiny. Strava se teplenou úpravou stává „mrtvou“.
Jak na Raw Food stravu pohlížejí výzkumy?
Vědeckými výzkumy bylo dokázáno, že po požití vařené stravy nastane v těle nepřirozený stav, tzv. leukocytóza. Jde o zvýšený výskyt bílých krvinek v krvi. Bílé krvinky zajišťují správnou funkci imunitního systému. Bílé krvinky se vytvářejí ve zvýšeném množství právě v případě, pokud se v našem organismu objevují látky, které narušují imunitu. Z toho vyplývá, že náš imunitní systém je vařeným pokrmem vysilován a namáhán, což vede k oslabení imunity a postupnému rozvoji různých druhů nemocí a alergií.
Nic však není definitivní…
Na každý výživový směr se dá nahlížet z mnoha různých úhlů a existuje také mnoho odborných názorů a studií. Názory se však různí a diskuzí na téma Raw Food je bezpočet. Někteří tvrdí, že jde o fenomén. Jiní hájí tento směr potřebou návratu lidstva ke stravování našich předků.
Hlavní výhody Raw Food stravy
Obecně se dá říci, že pokud konzumujeme čerstvé, tepelně neupravené potraviny, přijímáme nízký obsah nasycených tuků, soli a cholesterolu. Raw Food strava obsahuje mnoho důležitých vitamínů a enzymů prospěšných pro naše zdraví. Zejména jde o vysoký obsah draslíku, hořčíku, vlákniny a kyseliny listové, které jsou vhodnou prevencí proti mnoha civilizačním onemocněním. Jedná se o stravu bez zbytečných aditiv, trans tuků a cukrů. Pro mnohé z nás je velmi důležitý fakt, že již při krátkodobém období konzumace Raw Food zaznamenáme velký příliv energie a kladně působí i na naši psychiku. Konzumací syrové stravy podporujeme lehkost a kreativitu v myšlení. Díky vysokému přísunu nepoškozených enzymů oceníme také omlazující účinky na naší pleť a celkově na celý organismus. Syrová strava je téměř výhradně zásadotvorná, proto nedochází k acidóze čili překyselení organismu.
Nevýhody Raw Food stravy
Hlavní nevýhodou pohledem tradiční čínské medicíny je energeticky nevyrovnaná a nedostatečná výživa. Uvádí se nedostatek vitamínu B12. Pro většinu lidí jde o značně omezený stravovací způsob, a někteří by postrádali vynechanou tepelnou úpravu stravy. Syrová strava může být též náročnější na trávení u starších lidí či jinak oslabených jedinců.
Závěrem s jistotou můžeme říci, že …
Raw Food je vhodnou odlehčující kúrou a to zejména po omezenou dobu. Z hlediska detoxikace organismu má Raw Food blahodárný vliv na naši tělesnou i duševní pohodu. Pokud i Vy, budete chtít vyzkoušet účinků Raw Food stravy na vlastní zdraví, sami si jistě utvoříte názor, zda je tento výživový směr pro Vás jen fenomén nebo životní styl a cesta.
Strava má být pestrá a většina z nás má možnost svobodné volby, tak jí využijme.
Petra Fenclová