Raw food hýbe světem
Slovo food určitě znáte, je to anglický výraz pro jídlo. A Raw food je slovní spojení, které slyšíme nyní ze všech stran. Je to nový boom doby, který hýbe světem. Co to ten raw food je? Co obnáší, a k čemu je vlastně dobrý?
Raw food lze přeložit jako syrové potraviny, a pojídání ve stylu raw food tedy jako syrojedení. Lidé, kteří se k tomuto způsobu stravování kloní, si říkají vitariáni. Vitariánství je jakýsi životní směr a výživový postoj, jež je založen na pojídání ryze tepelně nezpracovaných potravin. Je spolu s vegetariánstvím a veganstvím označováno jako plant-based diet (česky dieta či strava na rostlinné bázi).
Ideál pro horké dny
Konzumované potraviny mají převážně rostlinný původ, i když ne vždy. K ovoci a zelenině, ořechům a semínkům, naklíčenému obilí a luštěninám mnozí přidávají mléko a mléčné výrobky. Ale nemylte se, takto se stravují i lidé, kteří vitariány nejsou. Především v létě a horkých letních dnech je tento způsob preferován početnou skupinou lidí jakéhokoli životního stylu.
Když se jede na vlně Raw food
Příprava jídel v Raw food je celá o zpracování syrových potravin formou mixování, strouhání, krájení, klíčení a sušení. A tak namísto hrnců, plotny a pánviček, jsou nepoužívanějšími nástroji při přípravě pokrmů mixér (ideálně vysokorychlostní), robot (s výměnnými nástavci), vak na ořechové mléko, strojek na nudle, sušička, struhadlo, kráječ a nože – spousta nožů. A divili byste se, jaké tímto způsobem lze vytvořit lákavé menu! Velmi často jsou to jídla, jež v reálu vypadají jako ta tepelně zpracovaná, rozdíl je pouze v samotné přípravě a složení konečného pokrmu.
Energetická a výživová bomba
A je to síla. Díky zpracování syrových potravin netepelně, zůstává v potravinách, a potažmo pak v pokrmech veškeré množství všech vitamínů, minerálů, bílkovin, enzymů a dalších látek. Z Raw food jídla získává konzument o hodně více užitečných a potřebných látek, než z klasické a tepelně zpracované stravy. Teplo totiž často zcela, v lepším případě zčásti zničí užitečné látky potravin.
Ingredience Raw Food
Z olejů je zapotřebí mít doma olivový, sezamový, dyňový, konopný, kokosový, lněný a avokádový. Ke slazení se využívá sušené ovoce, stevia, med, datle, agave sirup, javorový sirup a kokosový cukr. Z přírodních potravin je ideální mít kakao, macu, goji, spirulinu, incu berry, včelí pyl, acai, mořské řasy a mesquite. Z potravin obsahujících mnoho bílkovin jsou to chia a konopná semínka, naklíčené ořechy a zelené saláty. K dochucení se používá miso, sušená rajčata, tamari, mleté mořské řasy, čerstvé bylinky, mořská sůl, sušené koření, včetně česnekového a cibulového prášku.
Když uděláš (řekneš) A, nastane i B
Díky Raw food stravování nejen tělo zásobíte nevyšším možným množstvím přínosných látek, ale pomáháte mu také v detoxikaci, s čímž nastává nejen čištění a harmonizace střevní mikroflóry, ale i krve. To celé spolu vede k ozdravění vnitřních orgánů a efektivnějšímu obměňování starých buněk za nové – lepší, zdravější, vitálnější a odolnější. Raw strava má tedy jakýsi samoléčící efekt nejen na naše tělo, ale celý organismus v globálu. Působí tedy i na psychiku. S Raw food se cítíme lépe, vitálnější a máme více energie.
Raw food menu
Jak vypadá takový Raw food jídelníček? Jsou v něm nepečené moučníky, buchty a chléb, různorodé a velmi lahodné sušené placky, ať už ze semínek, ořechů, či jiných potravin. Také bylinkové pasty a dipy, pesta a nudle, syrové ovoce a zelenina v salátech, směsích či samotná. Nechybí ani zeleninové i ovocné placičky s kašemi a pyré, vše výborně dochuceno a kořeněno. Pokrmy jsou zcela plnohodnotné, pečlivě a vhodně sestaveny, při pohledu na ně se vám sbíhají sliny, a když ochutnáte, jste ztraceni…
Šli byste do Raw food stravování? Vyzkoušíte jej? Mohu jen doporučit – když ne napořád, tak jako formu pročištění těla v létě, či na jaře! Organismus vám poděkuje.
Využijte i dalších darů přírody – přejděte na článek – Návrat k přírodě – síla stromů.
Pavla Jelínková