Teorie Zero Waste: Začněte u sebe a naučte se žít bez odpadu
Ročně se ve světě vyprodukuje 1,3 miliard tun komunálního odpadu za rok. Toto šílené číslo je jen stěží představitelné. V České republice produkce odpadu činí 23 800 000 tun, z čehož vyplývá, že týdně každý Čech přispěje svou trochou do mlýna v podobě 6 kg, ročně 310 kg. Teorie Zero Waste by tato čísla mohla snížit. Stačí jen podle jejich zásad začít žít.
Nejen u nás, ale i všude jinde ve světě působí nespočet ekologických organizací, které se snaží proti odpadu bojovat. Avšak mnohdy se potácí v začarovaném kruhu. Francouzka Bea Johnson z něj našla cestu ven. Žije podle teorie „zero waste“.
Průměrná čtyřčlenná domácnost vyprodukuje 1,2 tun odpadu za rok. Bea Johnson, její manžel a dva synové vyprodukují pouhou jednu zavařovací sklenici odpadu ročně. Rozdíl je to diametrální. A jak je možný? Rodina žijící v Kalifonii žije podle zásad zero waste.
Bea Johnson, autorka knihy Domov s nulovým odpadem, avšak sama říká: „Primárně nejde o to vyprodukovat nula odpadu, ale odpad minimalizovat.“
Jak žít podle teorie Zero Waste? Mějte na paměti pět R!
-
Reduce = Redukovat
Pravidlem číslo jedna je redukovat, redukovat a redukovat. Cokoliv, co delší dobu nepoužíváte, vyhoďte, prodejte nebo darujte. Hlavní je se toho zbavit. Oblečení, které nemáte na sobě jednu sezónu, tu další už rozhodně neobléknete.
-
Reuse = Znovu použít
Díky tomu, že v ČR vznikají obchody bez obalu, je možné chodit nakupovat i s látkovými sáčky nebo skleněnými dózami, které lze používat opakovaně. Ani nakupovat v second handu není jen pro sociálně slabé. Ba naopak, právě tam můžete mnohdy narazit na značkové kousky, které byste v obchodních domech jen stěží hledali.
-
Recycle = Recyklovat
Recyklovat se dá mnohé, a to nejen papír, ale i sklo, dřevo, plast a kov. Nemáte-li doma možnosti a chuť na recyklování odpadu, pak alespoň nezapomínejte odpad třídit!
-
Refuse = Odmítnout
Odmítejte to, co nepotřebujete. Jen přijetím nabídky, vytváříte poptávku. Typickým příkladem jsou velmi diskutované igelitové tašky v supermarketech. Prodá se jich denně jen v ČR na tisíce a jejich dopad na životní prostředí je nemalý. Nebylo by snazší chodit nakupovat s látkovými taškami nebo alespoň ty igelitové využívat k nákupu opakovaně?
-
Rot = Rozložit
Jestliže nechcete produkovat mnoho odpadu, pak se snažte to, co je možné nechat rozložit, respektive odpad nechat shnít. Jednoduše ho prostě zkompostovat.
Koš je zrcadlem chování spotřebitele
Ano, žijeme v konzumní společnosti, avšak je jen na nás samotných, zda se pravidlům konzumu přizpůsobíme nebo naopak jim budeme odporovat. K nakupování jsme doslova nuceni, a to nejen supermarkety, které jsou na každém rohu, ale i často až agresivní reklamou.
Stále jsme vedeni k tomu, abychom nakupovali více, než spotřebujeme. XXL balení za super cenu, 2+1 zdarma, dnes zboží jen za polovinu, právě takto lákavé nabídky mohou za to, že z našeho zpočátku uvědomělého nákupu se stává impulzivní.
Podívejte se tak do svého odpadkového koše a sami zjistěte, jací jste spotřebitelé. Zda nakupujete nezdravé polotovary, akční zboží, potraviny v obalech či vyhazujete prošlé jídlo.
Nakupovat bez obalu je levnější
Je důležité si uvědomit, že čím více toho máme, tím více nás to oddaluje od toho důležitého, co v životě potřebujeme a opravdu chceme. Žít bez odpadu rozhodně neznamená žít jako podivín na okraji společnosti. Vše je jen o prioritách.
I v České republice již vznikají obchody, ve kterých je možné nakupovat bez obalu. Tyto obchody prodávají potraviny dokonce i levnější než v supermarketech. Ptáte se proč? Protože v ceně není započítán obal, marketing a reklama.
Příroda je krásná, avšak lidskými zásahy z ní může být časem jen plno odpadu. 1,3 miliard tun odpadu je šílené číslo, které je možné snížit. Důležité je začít u sebe. Nemáte-li dostatečnou motivaci, přečtěte si článek Návrat k přírodě – síla stromů, sami zjistíte, že přírodu kolem nás bychom si měli hýčkat a čerpat z ní energii.
Snažíte se žít bez obalu? Máte tipy na to, jak minimalizovat odpad domácnosti? Podělte se s námi o vyzkoušené rady.
Simona Aujezdská