Zákon akce a reakce platí i ve vztazích
Vše kolem nás funguje na principu akce a reakce. Často si to neuvědomujeme, protože platnost tohoto zákona není vždy vidět bezprostředně. Někdy na následky (reakci) svého jednání (akce) musíme počkat déle… Naopak v komunikaci tento zákon lze většinou zpozorovat ihned.
Pokud jedna strana zvýší hlas, druhá na to automaticky zareaguje způsobem sobě vlastním. Ať už to znamená přejítí do bojového módu a zvýšit hlas také, nebo naopak zvolit ústup a první stranu začít uklidňovat. Ať tak či onak, platnost zákona akce a reakce je nezpochybnitelná, a záleží pouze na vás, jak znalosti tohoto principu využijete.
Každá hádka je předem prohraná
Dale Carnegie, ve své době význačný lektor a vyhledávaný poradce světových vůdčích osobností, o vztazích a komunikaci napsal celou knihu. Jeho poznatky jsou zcela logické, přesto tak často opomíjené. My lidé jsme většinou předvídatelní. Snad každý v sobě má například zabudovanou alespoň nějakou touhu vyhrát. Všimli jste si, že pokud se dva lidé začnou hádat (tím není myšlen logický, klidný dialog s odlišnými názory), tak přestávají vnímat racionální argumenty? Jeden začne křičet, a druhá strana reaguje často obdobně a výsledku se nedoberou. Proto také samotný Dale Carnegie tvrdí, že každá hádka je předem prohraná.
Při vědomém jednání a znalosti reakcí můžete snáze docílit svých záměrů
Čím lépe znáte lidi kolem sebe, tím snadněji můžete předvídat jejich reakce na vaše chování. Při vědomém jednání a znalosti reakcí můžete docílit svých záměrů, a přesvědčit druhou stranu mnohem snáze. Někteří lidé využívají tuto schopnost k manipulaci. Ano, i to lze. Pokud rodič řekne svému náctiletému potomkovi, aby si uklidil pokoj, s velkou pravděpodobností tak dítě neučiní. Ano, i ignorace rodičovského požadavku je určitá reakce. A pokud rodiče vědí, že jejich náctileté děti zásadně neudělají nic, co jim jako rodiče přikážou, musí změnit „akci“, aby mohlo dojít k jiné reakci, než jakou je právě ignorace.
Reakce jsou odrazem toho, co vysíláme
Princip je uveden na příkladě rodičů, ale stejně tak funguje mezi partnery, sourozenci, kamarády… Při komunikaci jsme jako zrcadlo. Reakce jsou odrazem toho, co vysíláme. A to ať už vědomě či nevědomě svou neverbální komunikací. Takže než cokoliv uděláte, či řeknete, ujistěte se, že jste si vědomi následků. Zkuste zapřemýšlet, k čemu to povede a jakou reakci můžete očekávat.
Co dodat závěrem? Pamatujte, že kvalita vztahů je pouze odrazem, výsledkem toho, co jste zaseli. Totiž vašich dosavadních „akcí“. Takže pokud chcete změnu, musíte začít u sebe. A co by určitě mělo být tím pravým důvodem jít do akce a změnit dosavadní běh událostí? To se dozvíte v článku Za pět minut dvanáct = Je čas něco změnit! (nebo je 5 minut po dvanácté?).
Monika Šimšalíková